Az elvirágzott virágok eltávolítása
A legtöbb kertész számára ismerős ez a folyamat – miután egy növény elvirágzik, bizonyos esetekben érdemes eltávolítani a „lejárt” virágokat, hogy a növény új levélzet vagy akár új virágok növesztésére fordíthassa erőforrásait. Habár egy időigényes feladat, az elvirágzott részek eltávolítása nem csak újabb virágzásnak adhat teret, de megelőzhető vele, hogy a növény magjai a talajba jussanak – olyan helyekre is, ahová nem szeretnéd.
Bizonyos egyszer virágzó évelőkkel is érdemes elvégezni ezt, hogy dúsabb, egészségesebb levélzetük legyen. Habár ezek hallatán jó ötletnek tűnhet az összes elvirágzott virágot eltávolítani növényeidről, vannak olyan fajták, amelyeknél ez nem javasolt. Néhány későn virágzó évelőnek például kifejezetten szép megjelenést kölcsönöznek a fennmaradó, elszáradó virágok (ilyen például a hagyma, vagy a tollbuga). Más növényeken is érdemes lehet fennhagyni néhány magtokot, hogy télen se tűnjön olyan kihaltnak a kert, és hogy némi táplálékforrást biztosíts ezekkel a madaraknak.
Milyen eszközökkel és hogyan végezd az eltávolítást?
A hevesen virágzó évelőket (geránium, szegfű, menyecskeszem, stb.) ajánlott egészen a magasságuk feléig visszavágni sövényvágó ollóval, miután elvirágzott. A kevésbé szaporán virágzó növényeknél ollóval, metszőollóval, vagy akár kézzel is elvégezhető ez a művelet, habár ezeket elég csak egy bimbóig vagy egy levélcsomóig visszavágni. A leveletlen szárú virágokat egészen a szár tövéig kell visszavágni, tehát az egész szárat el kell távolítani.
Mikor távolítsd el a virágokat?
Ha rá szeretnél venni egy növényt, hogy energiáját új részek növesztésére használja, akkor érdemes azonnal eltávolítani a fakuló virágokat, amint észreveszed őket. Ha tudsz lépést tartani a virágokkal, akkor sem kell aggódnod – tegyél félre néhány naponta egy kis időt, amikor végigmész a kerteden, és összegyűjtöd az elvirágzott darabokat. A késedelem nem árt igazán a növényeknek, és még meg is hosszabbíthatja az újravirágzási időszakot.