Milyen eszközökkel és hogyan rikíts?
Egy szakszerűen elvégzett ritkítás megőrzi a növény természetes alakját, és nem feltétlenül új növekedésre buzdítja azt. Vágáskor ügyelj rá, hogy az egész levágott részt eltávolítsd, belevágva a növény egészséges szövetébe, egészen egy rügyig, vagy elágazásig. Minél kisebb a sérült (vágott) felület, annál kevesebb az esélye, hogy a seb elfertőződik, és annál gyorsabb lesz a gyógyulási folyamat is.
Vékony szárak és ágak esetén (durván 1 cm vastagságig) használhatsz kézi metszőollót, vagy egy kisméretű metszőkést is. Ha nem szeretnéd összenyomni az ágat, és ezzel több kárt okozni benne, mint amennyit muszáj, akkor használj kétélű metszőollót, ne egyélűt.
Vastagabb ágakhoz érdemes ágvágót használni, ami lényegében egy hosszúnyelű metszőolló. Minél magasabb ágakat szeretnél elérni létra nélkül, annál hosszabb (akár teleszkópos) nyelű metszőszerszámokra lesz szükséged.
Mikor érdemes ritkítani?
A ritkítást az ősz végétől kora tavaszig ajánlott elvégezni. A növények ilyenkor nyugalmi állapotban vannak, és kevésbé terheli meg őket az ágak elvesztése. A téli ritkítás másik előnye, hogy ilyenkor a levelek nem takarják el az ágakat, és könnyebb észrevenni a hibákat, illetve látni, hogy egyáltalán mit csinálsz. A túlritkítás elkerülése végett köss színes szalagot azokra az ágakra, amiket szeretnél eltávolítani.
Alakformáló metszés
A ritkításokkal ellentétben az alakformáló metszések célja, hogy az ágak megrövidítésével sűrűbb, bokrosabb növekedésre bírjuk rá a növényeket, illetve hogy szabályozzuk méretüket és alakjukat. Például amikor egy sövényt nyírsz meg, hogy szép formája legyen, akkor rengeteg alakformáló vágást végzel rajta. Az alakformáló metszéseknek két típusa van: lehetnek szelektívek és nem szelektívek.
Szelektív metszésnek nevezzük, amikor egy ágat vagy gallyat egy rügyhöz közel vágsz vissza, hogy a bokor alacsonyabb legyen, de megőrizze eredeti alakját. Nem szelektív metszések célja szintén az, hogy az ág rövidebb legyen, de nem egy előre kimért helyen vágod vissza, hanem lényegében bármilyen hosszúságúra. Mivel a nyírás sűrű növekedést ösztönöz az ágyak végén, ezért csak az olyan bokroknál érdemes alkalmazni, amelyek jól tűrik a rendszeres alakformálást.