Milyen eszközökkel és hogyan végezz alakformálást?
A szelektív alakformáláshoz használj metszőollót, a nem szelektív metszéshez pedig sövényvágó ollót, aminek hosszabb pengéi vannak, mint a metszőollóknak. Ha több sövénysorod is van, amik rendszeres nyírásra szorulnak, akkor talán megéri befektetni egy elektromos sövényvágóba.
Ha sövényvágó ollóval nyírod sövényeidet, akkor mindig lentről felfelé haladj, hogy a levágott növénydarabok ne akadjanak bele a le nem vágott ágakba. Ezen kívül ügyelj rá, hogy a sövény alul legyen szélesebb (vagy legalább ugyan olyan széles), mint felül, nehogy a felső ágak leárnyékolják az alacsonyabbakat, megvonva ezzel azokat a napfénytől.
Mikor érdemes alakot formálni?
Az alakformálás időzítése függ a kérdéses növényfajtáról, és – mint már említettük – a metszés céljától is. Ha tavasszal virágzó bokrokat szeretnél metszeni, akkor ezt nem sokkal az után tedd meg, hogy elvirágzottak. Ez azért fontos, mert az ilyen növények bimbói nyáron és ősszel fejlődnek ki. Ha nyár elején, vagy közben metszed őket, akkor fennáll a veszélye, hogy a még ki nem nyílt virágok nagy részét is eltávolítod.
A nyáron vagy ősszel virágzó bokrok valamivel több szabadságot biztosítanak, mert ezek azokról az új fás részekről nyílnak, amiket az aktuális szezonban növesztenek. Hogy további növekedésre (és ezzel szaporább virágzásra) ösztönözd őket, végezd el a metszésüket a tél végén vagy kora tavasszal, mielőtt a leveleik megjelennének. A hortenziák metszésével óvatosan, mert a különböző fajtáknál eltérő, hogy a bimbók új vagy régi ágakon fejlődnek ki – ennek érdemes utánanézni.
Amikor szabályos sövényeket formálsz, nyírd meg ősszel, miután túl vannak a tavasz első növekedésén. Hogy megőrizd alakjukat, meglehet, hogy a termőidőszak során újra kell majd metszened őket. Lehetőleg ne metssz ősz végén, mert az az után megjelenő friss hajtásoknak nem biztos, hogy lesz idejük megerősödni az első téli fagyokig.