Hogyan metszd tavasszal szakszerűen a bokrokat, évelőket?

Bokrok és évelők metszése szakszerűen

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Tudj meg mindent a tavaszi metszésről

Visszacsípés

A lágyszárú évelőket általában a szárak végének, illetve az azokon található első levelek visszacsípésével szokás metszeni. Ennek célja a virágzás késleltetése, illetve a növény magasságának és alakjának a szabályozása. A visszacsípés jót tesz többek között az évelő őszirózsáknak, a méhbalzsamnak, a kék sudárzsályának, a lángvirágnak, és számos egyéb évelőnek is. Ha az ősszel virágzó évelőket szelektíven csíped vissza mielőtt virágba borulnának, akkor azzal késleltetheted virágzásukat, és dúsabbá, kompaktabbá teheted a növényeket.

hirdetes

Milyen eszközökkel és hogyan végezd a visszacsípést?

A legtöbb növény szárának végét akár kézzel is vissza lehet csípni, de használhatsz metszőollót vagy kerti ollót is. A legszebb végeredményért érdemes közvetlenül a levélcsomó felett elvégezni a csípést. Fontos, hogy ne csípj vissza olyan évelőket, amelyeknek csak egy szára vagy virága van (sásliliom, tollbuga, stb.)

Mikor érdemes visszacsípni?

A visszacsípésre ideális időszak általában június eleje és közepe között van, különösen az ősszel virágzó évelők számára. Ha júliusig vársz, akkor nem biztos, hogy a növényeknek elegendő idejük lesz bimbókat növeszteniük a szezon vége előtt. Ez persze csak akkor fontos, ha szempont számodra a virágzás – ha csak a növény alakját szeretnéd megváltoztatni, akkor bármikor elvégezheted a visszacsípést.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

feltétlen reflex

veleszületett reflexműködés; a megfelelő inger hatására a szervezetet előzőleg ért... Tovább

juhhizlaló istálló

a juhok intenzív hizlalását szolgáló épület. Mélyalmos v. rácspadlós kivitelben és... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem