Lassan már beköszönt teljes mértékben a jó idő, így érdemes időben felkészülni a tavaszi teendőkre! Mostani cikkünkben a bokrok és az évelők szakszerű metszéséről fogunk beszélni nektek, érdemes elolvasni írásunkat!
A metszés az egyik legalapvetőbb művelet, amit minden kertésznek ismernie kell. Számos oka lehet annak, amiért egy növény egy részét el kell távolítani: lehet, hogy egy agresszíven terjeszkedő növényt szeretnénk megfékezni, esetleg megritkítani egy sűrűn növekvő bokrot, vagy egyszerűen csak késleltetni kívánjuk a virágzást, hogy a növény a fejlődésre, növekedésre összpontosíthassa erőforrásait.
Metszéskor nem csupán az számít, hogy honnan és hogyan vágsz (vagy éppen csípsz) le egy darabot a növényből, hanem az is, hogy mi a metszés célja. Ha tudod, hogy mit szeretnél elérni a metszéssel, akkor ez alapján el tudod dönteni, hogy hogyan, és milyen eszközökkel végezd a műveletet.
Habár a nagyobb fák metszéséhez érdemes szakemberek segítségét kérni, bokraidat és évelő növényeidet akár te magad is gondozhatod. A következőkben a különböző metszési módszerekről lesz szó – mit, hogyan, miért, mivel? Lássuk!
Tavaszi metszés – Ritkítás
A ritkás célja általában a beteg vagy sérült ágak, esetleg a túl sűrűn növekvő növényrészek eltávolítása. Jó példa erre egy olyan bokor, ami túlságosan sűrűre nőtt meg. Amikor a felesleges, vagy sérült ágakat eltávolítod, azzal jobb szellőzést és több napfényt biztosítasz a növénynek, továbbá javíthatod annak formáját és szerkezetét is.
Bokrok ritkításakor a vágást mindig egy rügy felett végezd el. Ha a rügyek az ág egyik oldalán magasabban helyezkednek el, mint a másikon, akkor vágj a legfelső meghagyott rügy szögével megegyező szögben. Ha a rügyek egymással szemben, párban helyezkednek el az ágon, akkor szintén közvetlen felettük végezd el a vágást, enyhe jobbra lejtő szögben. A következő oldalon többet megtudhattok a ritkításról, és beszélek még nektek az alakítómetszésről is!