A kifejlett állományban a kései TŐPUSZTULÁST OKOZÓ BETEGSÉGEK is gyakoriak, amelyek elsősorban a levegőtlen és hideg talaj, túlöntözés következményeként fordulnak elő. A fiatal növényekbe a gomba közvetlenül a bőrszöveten keresztül hatol be, idősebbeknél a gázcserenyílásokon.
A levegőtlen talajban a gyökerek elpusztulhatnak és a Didymella bryoniae, Pythium és Rhizoktonia, Fusarium oxysporum talajlakó gombák megtámadják a gyökereket, szállító edénynyalábokat eltömítik, az egész növény elfertőződik, majd a növény elhervad és kipusztul. Ha a növények vírussal fertőzöttek, a legyengült növényeket a tőpusztulást okozó betegségek is erősebben károsítják. A vírus fertőzés egyik forrása lehet a palántanevelés során elkövetett technológiai hiba is. Kezdetben a kifejlett kultúrában a levelek szélén sárga majd barna színváltozás, később beszárad, és letörik. A levélnyeleken nekrotikus foltok jelennek meg, fekete termőtestekkel, a levelek és hajtások hervadnak.
Védekezés
A túlöntözés elkerülése, a csepegtető öntöző talajfelszín alá helyezése, a pusztuló foltok beöntözése, érdekében propamokarb 0,1%-os (100 liter vizbe 1 dl) oldatával. A foltok szélén lévő növényeket is be kell öntözni, a terjedés megakadályozása érdekében.
Az ÜVEGHÁZI MOLYTETŰ imágói kicsik, fehérek és kb. 2 mm nagyságúak,erősebb fertőzöttség esetén a mézharmaton korompenész telepszik meg. Több vírusbetegséget terjeszt, ezért fontos ellene a megelőző védekezés parafinolajos bevonattal, a fertőzött növényi maradványok elégetése, a karók és a kordon fertőtlenítése. Előre jelezhető sárga ragacsos lappal.
Az uborkatermesztésben - mint minden növény termesztésénél - a klimatikus tényezők erősen befolyásolják a fertőzöttséget. Az időjárást elvileg nem tudjuk befolyásolni, de a klimatikus tényezők hatásának mérséklésére vannak megoldások, ezek közül csak néhány, ízelítőül:
- napégés ellen raschell háló alkalmazása,
- szélkár elleni védelemre a felület teljes hosszában 45o-os szögben elhelyezett raschell,
- nagytömegű csapadék és jégkár rombolása ellen is a hálóval védekezhetünk,
- páratartás biztosítására fűrészpor mulccsal célszerű a sorközt takarni + mikroszórófejes felsőpárásítást alkalmazhatunk,
- a feketefólia alá lefektetett csepegtető rendszeren keresztül öntözni tudunk,
- tápanyagellátás (pl. törzsoldatos tartályból, hozzászívatásos módszerrel)
- az egész tenyészidőszak alatt az állomány különböző fenológiai fázisának megfelelő arányú mikro és makró elem ellátást biztosítsunk az öntöző vízen ill. a lombon keresztül.
Forrás: agrárágazat