Az uborkatermesztés növényvédelmi buktatói

Az uborkatermesztés növényvédelmi buktatói

Lévay László, SFV, NA
hirdetes

Rengeteg levelet kaptunk a tavalyi évben, melyben azt írták, hogy nagy gondot okoz az uborka leveleinek besárgulása. Éppen ezért egy neves szakembert kértünk meg arra, mondja el, mit lehet tenni annak érdekében, hogy elkerüljük a betegségeket!

uborkatermesztés

Az uborkatermesztésben sincs két azonos technológia és két egyező növényállomány, még ugyanazon fajta esetében sem. A technológiák jelenleg nagy mértékben függnek a termelő növénnyel szemben támasztott elvárásaitól és a befektetésre kerülő összeg nagyságától. A rendszereket fűtési, öntözési, tápanyag-ellátási technológiák szerint a termelők állítják össze, akár mint a termesztőközeget (ami lehet speciális uborkaföld, műtrágyával dúsított faforgács, speciális kavics, perlit, kőgyapott, beállított tőzeg, stb.)

Az uborka vetése előtt

A talajban leggyakrabban előforduló kártevők a drótférgek, pajorok és a lótetű. Célszerű – ha az előző évben is nagyobb számban jelentkeztek, vagy a talajelőkészítés során négyzetméterenként egynél többet fedeztünk fel – talajfertőtlenítő szereket kijuttatni. A készítményeket a vetést, illetve ültetést megelőzően vagy akár azzal egyidőben kell a talajba juttatni.

 

Az uborka magvetése

hirdetes
Idejét a kiültetés időpontja határozza meg, decembertől-áprilisig vethető. Nevelési és kelési idő technológiától függően 30 órától 30-35 napig terjedhet.
 

Vetés után ez várhat az uborkákra

Már a fiatal növényeket (palántákat) megtámadhatják a talajban élő gombabetegségek, melyek palántadőlést okozhatnak. Különböző időjárási körülmények között más-más gombák betegíthetik a palántát.
 
  • Nedves, hűvös körülmények között, ha a talajhőmérséklet alacsony, a Pythium és Rhizoktonia gomba okoz palántadőlést, melynek tünete a gyökérnyaknál jelentkező üvegszerűen áttetsző szürkés színű rothadás. Védekezés: a további fertőzés megelőzése érdekében propamokarb 0,1%-os (100 liter vízben 1 dl) oldatával lemosásszerűen permetezve vagy öntözve úgy, hogy a gyökérnyak körül átnedvesedjen a talaj a permetlétől.
  • Meleg, párás időjárásban ha a talaj fertőzött, a Fusarium fajok okozhatnak tőpusztulást, melynek a gyökérnyakon, vöröses-barna rothadás a tünete, mely végül a növény elhervadását okozza. Védekezés: legjobb hatásfokú a megelőzés, tehát a vetésforgó betartása, gombaölőszeres oldat beöntözése a gyökérnyakhoz.
 

Az uborka hajtatása 

A hajtatás konkrét idejét a termés értékesítési ideje határozza meg. Éghajlatunkon általában a növény magas hőigénye miatt a megfelelő meleget novembertől februárig csak fűtött, márciusban fűtetlen fóliába is lehet, április végétől meg már szabadföldbe ültethetjük. A hőmérséklet akkor kedvező, ha éjszaka sem megy 18 Celsius fok alá, nappal pedig napos időben 24-28 Celsius fok, borult időben 20-22 Celsius fok. Hajtásnövekedéstől a tenyészidőszak végéig előfordulható legjellemzőbb betegségeket, azok tüneteit, a rovarkártételt és a védekezés lehetőségeit foglaljuk össze a következő oldalon! 
 
 

Forrás: agrárágazat

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

megtérülési időtartam

a beruházásokat megalapozó döntések egyik legfontosabb mutatója, amelva gazdaságosság... Tovább

leptospirózis (leptospirosis)

a fertőződés a kórokozó mikroorganizmusokat (a leptospirákat) vizeletükkel ürítő... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem