Az uborkatermesztés növényvédelmi buktatói

Rengeteg levelet kaptunk a tavalyi évben, melyben azt írták, hogy nagy gondot okoz az uborka leveleinek besárgulása. Éppen ezért egy neves szakembert kértünk meg arra, mondja el, mit lehet tenni annak érdekében, hogy elkerüljük a betegségeket!

uborkatermesztés

Az uborkatermesztésben sincs két azonos technológia és két egyező növényállomány, még ugyanazon fajta esetében sem. A technológiák jelenleg nagy mértékben függnek a termelő növénnyel szemben támasztott elvárásaitól és a befektetésre kerülő összeg nagyságától. A rendszereket fűtési, öntözési, tápanyag-ellátási technológiák szerint a termelők állítják össze, akár mint a termesztőközeget (ami lehet speciális uborkaföld, műtrágyával dúsított faforgács, speciális kavics, perlit, kőgyapott, beállított tőzeg, stb.)

 

Az uborka vetése előtt

 

A talajban leggyakrabban előforduló kártevők a drótférgek, pajorok és a lótetű. Célszerű – ha az előző évben is nagyobb számban jelentkeztek, vagy a talajelőkészítés során négyzetméterenként egynél többet fedeztünk fel – talajfertőtlenítő szereket kijuttatni. A készítményeket a vetést, illetve ültetést megelőzően vagy akár azzal egyidőben kell a talajba juttatni.

 

Az uborka magvetése

Idejét a kiültetés időpontja határozza meg, decembertől-áprilisig vethető. Nevelési és kelési idő technológiától függően 30 órától 30-35 napig terjedhet.
 

Vetés után ez várhat az uborkákra

Már a fiatal növényeket (palántákat) megtámadhatják a talajban élő gombabetegségek, melyek palántadőlést okozhatnak. Különböző időjárási körülmények között más-más gombák betegíthetik a palántát.
 
  • Nedves, hűvös körülmények között, ha a talajhőmérséklet alacsony, a Pythium és Rhizoktonia gomba okoz palántadőlést, melynek tünete a gyökérnyaknál jelentkező üvegszerűen áttetsző szürkés színű rothadás. Védekezés: a további fertőzés megelőzése érdekében propamokarb 0,1%-os (100 liter vízben 1 dl) oldatával lemosásszerűen permetezve vagy öntözve úgy, hogy a gyökérnyak körül átnedvesedjen a talaj a permetlétől.

 

  • Meleg, párás időjárásban ha a talaj fertőzött, a Fusarium fajok okozhatnak tőpusztulást, melynek a gyökérnyakon, vöröses-barna rothadás a tünete, mely végül a növény elhervadását okozza. Védekezés: legjobb hatásfokú a megelőzés, tehát a vetésforgó betartása, gombaölőszeres oldat beöntözése a gyökérnyakhoz.
 

Az uborka hajtatása 

A hajtatás konkrét idejét a termés értékesítési ideje határozza meg. Éghajlatunkon általában a növény magas hőigénye miatt a megfelelő meleget novembertől februárig csak fűtött, márciusban fűtetlen fóliába is lehet, április végétől meg már szabadföldbe ültethetjük. A hőmérséklet akkor kedvező, ha éjszaka sem megy 18 Celsius fok alá, nappal pedig napos időben 24-28 Celsius fok, borult időben 20-22 Celsius fok. Hajtásnövekedéstől a tenyészidőszak végéig előfordulható legjellemzőbb betegségeket, azok tüneteit, a rovarkártételt és a védekezés lehetőségeit foglaljuk össze a következő oldalon!