A LEVÉLTETVEK ellen, melyek a levelek szívogatásával és vírusbetegségek terjesztésével okoznak nagyobb kárt, még elszaporodásuk kezdetén, sikeresen lehet védekezni.
A permetezéstől akkor várhatunk jó eredményt, ha a növényvédőszer a levelek fonákjára is eljut. Fontos kiemelni, hogy a tetvek gyors szaporodása miatt egy kezelés (permetezés) után gyorsan elszaporodhatnak és később rezisztenssé (ellenállóvá) válhatnak egyes rovarölőkkel szemben. Ezért az első levéltetű kolóniák megjelenése után, 2-3 alkalommal ismétlődően, más-más szereket alkalmazva kell védekezni. Ha már nagy mértékben elterjedtek (a fekete répalevéltetű a legellenállóbb) már csak az I.-II. kategóriájú hosszabb várakozási idejű szerekkel lehet megfelelő eredményt elérni, tehát célszerű minden szedésnél az állományt – főleg a levelek fonákját – átvizsgálni.
Védekezés
A levéltetű ellen, a poloskánál is használható rövid várakozási idejű szerek alkalmazhatók. A levéltetvek előrejelzésére használható a sárga színcsapda.
Az utóbbi szárazabb nyarakon sok helyen meglepetést okozott, főleg a szezon első harmadában, szívogatásukkal, s ennek következményeként fellépő sejtburjángzással károkat okozó DOHÁNYTRIPSZ.
Tünetei
A levélfonákon jelentkező fénylő, filmszerű szabálytalan foltok, a virágokon előforduló ezüstös foltok, apró fekete ürülékkel párosítva.
Védekezés
Kék színcsapdával történő előrejelzéssel.
Az utóbbi időben egyre nagyobb kiterjedésű az UBORKA ÉS CUKKINI MOZAIKVÍRUS fertőzés.
Tünetei
A hajtáscsúcsi levelek foltosak, mozaikszerűen kivilágosodnak. A termés deformált, rajta gyűrűszerű kiemelkedő foltok vannak; a termés színe tarkás zöld. A vírust elsősorban a levéltetvek és rovarok terjesztik, de kézzel vagy késsel is átvihető egyik növényről a másikra, növényápolás során. A jó kondícióban lévő állományt vírusbetegségek kevésbé tudják megbetegíteni.
Védekezés
Kiemelkedő szerepe van a jó kondíciótartásnak, lomberősítésnek és rovarvédelemnek. A növényen filmszerű bevonat képzésével gátolja a vírusok átvitelét atplussos paraffinolaj család.
Forrás: agrárágazat