Az uborkatermesztés növényvédelmi buktatói

Az uborkatermesztés növényvédelmi buktatói

Lévay László, SFV, NA
hirdetes
uborkatermesztés

Az uborkatermesztésben súlyos károkat okoznak a TAKÁCSATKÁK. Száraz, meleg időjárásban 25-30 oC közötti hőmérsékleten, akár egy-két hét alatt megduplázódhat számuk. Kártételük a tenyészidő elején nem jelentős, de később a levelek szívogatásával a növény párologtatása nő, teljesítőképessége csökken, levelei sárgulnak, kifehérednek és végül elszáradnak.

Védekezés:

Az atkák az uborkát körbevevő gyomokon, gyümölcsfákon telelnek, és onnan jutnak a növény leveleinek fonákjára, ezért célszerű gyommentesen tartani a területet. Ha mégsem lehetséges, szükséges a környező növényeket gyomokat rézoleát és parafinolaj kombinációjával permetezni 1%-os töménységben. Vegyszeres védekezéskor figyelembe kell venni, hogy egy permetezés nem elegendő, mert nem pusztít el minden fejlődési alakot, ezért legalább 2-3-szor kell megismételni a kezelést, 3-4 napos időközzel, lehetőleg más-más szereket alkalmazva, mert az atkák gyorsan alkalmazkodnak a kijuttatott vegyszerekhez.

hirdetes

A MEZEI POLOSKÁK közé tartozó több poloska faj támadhatja meg az épp intenzíven növő uborka hajtócsúcsait. Szívogatásuk nyomán a hajtáscsúcs növekedés leáll, elhervad, majd letörik, ezzel érzékeny veszteséget okoz a támrendszeren nevelt növényállományban. Mint szívó kártevő a vírus betegségek terjesztésében is részt vesz.

Védekezés:

Ellenük a megelőző védekezés lehet parafinolaj tartalmú készítmények 0,1%-os oldatával bevonjuk a növényeket, majd betelepüléskor (ált. június) néhány alkalommal engedélyezett szerek valamelyikét kijuttatjuk. Általában a kora reggeli órákban permetezzünk, mert a poloskák akkor kevésbé aktívak, és nem tudnak a szórógépek elől elrepülni. (Még mindig gyakori gond a mészhiány és a poloska szívogatás tüneteinek felcserélése.) Ezzel még korántsincs vége, a következő oldalon megmutatom a többi betegséget is, amire oda kell figyelni! 

Forrás: agrárágazat

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kasos méhészkedés

régi, ma már nem használt formája a méhészkedésnek, amikor méhlakásul szalmából,... Tovább

baktériumfertőzések megállapítása

rendszerint labor, vizsgálatokkal történik, a szervekből, váladékokból vett minták... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem