Az uborkatermesztésben súlyos károkat okoznak a TAKÁCSATKÁK. Száraz, meleg időjárásban 25-30 oC közötti hőmérsékleten, akár egy-két hét alatt megduplázódhat számuk. Kártételük a tenyészidő elején nem jelentős, de később a levelek szívogatásával a növény párologtatása nő, teljesítőképessége csökken, levelei sárgulnak, kifehérednek és végül elszáradnak.
Védekezés:
Az atkák az uborkát körbevevő gyomokon, gyümölcsfákon telelnek, és onnan jutnak a növény leveleinek fonákjára, ezért célszerű gyommentesen tartani a területet. Ha mégsem lehetséges, szükséges a környező növényeket gyomokat rézoleát és parafinolaj kombinációjával permetezni 1%-os töménységben. Vegyszeres védekezéskor figyelembe kell venni, hogy egy permetezés nem elegendő, mert nem pusztít el minden fejlődési alakot, ezért legalább 2-3-szor kell megismételni a kezelést, 3-4 napos időközzel, lehetőleg más-más szereket alkalmazva, mert az atkák gyorsan alkalmazkodnak a kijuttatott vegyszerekhez.
A MEZEI POLOSKÁK közé tartozó több poloska faj támadhatja meg az épp intenzíven növő uborka hajtócsúcsait. Szívogatásuk nyomán a hajtáscsúcs növekedés leáll, elhervad, majd letörik, ezzel érzékeny veszteséget okoz a támrendszeren nevelt növényállományban. Mint szívó kártevő a vírus betegségek terjesztésében is részt vesz.
Védekezés:
Ellenük a megelőző védekezés lehet parafinolaj tartalmú készítmények 0,1%-os oldatával bevonjuk a növényeket, majd betelepüléskor (ált. június) néhány alkalommal engedélyezett szerek valamelyikét kijuttatjuk. Általában a kora reggeli órákban permetezzünk, mert a poloskák akkor kevésbé aktívak, és nem tudnak a szórógépek elől elrepülni. (Még mindig gyakori gond a mészhiány és a poloska szívogatás tüneteinek felcserélése.) Ezzel még korántsincs vége, a következő oldalon megmutatom a többi betegséget is, amire oda kell figyelni!
Forrás: agrárágazat