Az uborkatermesztés növényvédelmi buktatói

Az uborkatermesztés növényvédelmi buktatói

Lévay László, SFV, NA
hirdetes
uborkatermesztés

Az egyik legveszélyesebb levélbetegség az UBORKA PERONOSZPÓRA, melynek tűrésében nagy különbségek vannak egyes fajták között.

Tünetei az uborka betegségnek

A levélen 5-10 mm-es sárgászöld, szögletes ún. olajfoltok jelentkeznek, a levél fonákján pedig erősen párás körülmények között szürkés bevonat jelentkezik. Száraz időjárásban a szürke bevonat alig látható. Mivel a betegség szaporító képletei az időjárási frontokkal nagy távolságokra eljutnak, így a fertőzés lehetősége bármikor fennáll. A levélfelület több mint 3-4 órán át nedves, vizes marad és a hőmérséklet 14-23 oC között mozog, veszélyhelyzet állhat fenn. Magasabb hőmérsékleten 2-3 óra hosszan nedves levél is elegendő a fertőzéshez.

Védekezés

Egyik legfontosabb eleme a védekezésnek, a nedvességgel fedettség csökkentése. Ezt csepegtető öntözéssel, az esőztető öntözés csak napközbeni alkalmazásával, valamint a sorok széliránnyal egyező irányba ültetésével lehetséges. A vegyi védekezésben a megelőző, a betegség megjelenése előtti következetes permetezés a legeredményesebb. Csapadékos időben 2-4 naponkénti permetezés is indokolt lehet. Ha a tüneteket már észlelték, akkor legalább 2-3 alkalommal, 3 napos időközönként felszívódó szerrel állítható meg a betegség. Szedésben lévő állománynál a várakozási idő nélküli citromsavas-bórkősavas lombtrágyákkal csökkenthető a védekezések száma, illetve növelhető a gombaölő szerek hatékonysága.

hirdetes

A talajból fertőző baktérium okozza a BAKTÉRIUMOS SZÖGLETES LEVÉLFOLTOSSÁGOT. Ha több éve azonos területen van az uborka, a talajban a kórokozók jelenléte szinte biztosra vehető, és heves esőzés, esőztető vagy tömlős öntözés során verődik a levelekre. A baktérium az uborkát már szikleveles korban is megtámadhatja.

Tünetei:

A sziklevélen 1-2 mm-es, barna színű foltot okoz, majd az egész szikleveleket is elpusztíthatja. Később a lomblevélen a kezdeti tünetek hasonlítanak a peronoszpóra okozta szögletes foltokra, de előrehaladottabb állapotban a szögletes foltok megszáradnak és kitörnek, a levelek lyukacsossá válnak, ami alapján biztosan azonosítható a betegség. A foltok felületén nedves időjárásban fénylő baktériumos nyálka cseppek jelennek meg. Ezekről a kórokozó az ápolási, szedési munkák során kézzel átvihető a még egészséges levelekre, ezért lehetőleg nedves, harmatos állományban (a hajnali és későesti órákban) nem szabad munkát végezni, az uborkában.

Védekezés:

Vegyszeres védekezés réztartalmú, és rézoleát hatóanyagú szerekkel lehetséges, ha a kezelés még a megbetegedés előtti időszakban, megelőzésképpen végezzük. A terjedés megakadályozása érdekében, esős időben már a szikleveles növényeket is célszerű 1-2 alkalommal réztartalmú, vagy rézoleát hatóanyagú szerrel permetezni.

 

Forrás: agrárágazat

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

laktagóg takarmány

a tejtermelést serkentő takarmány. Jellegzetesen l. a legelőfű, a korpa, a lenmag, a... Tovább

baromfipestis

tyúkfélék Paramyxovirus okozta járványos betegsége. A kórokozó a gyomorban és a... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem