Betiltják az avarégetést – Az avarégetés betiltása

Tudtad, hogy a parlament betiltotta az égetést egész Magyarországon?

Szélesi Ferenc - Főkertész
hirdetes
Magyarországon betiltják az avarégetést

Mi a baj az avarégetéssel? Azon kívül, hogy büdös…

Rengeteg káros anyag kerül a levegőbe, ráadásul a legtöbb tüzeskedő ember nagyon buta, és már vizesen begyújtja a frissen összehúzott avart – legalább várná meg, hogy megszárad, de nem…Tény: aki avart éget, az önmagát károsítja a legjobban, ezt nem ártana már észrevennie mindenkinek!

Azonban a baj az, hogy nemcsak magának okoz problémát, hanem a környezetének is: az égés során szén-monoxid, PM10-es mikrorészecskék, fenol-származékok és még sok más káros anyag keletkezik. Ezek mindegyike roncsolja az élővilágot rövid-, és hosszútávon egyaránt, az idősek és a krónikus betegségekben szenvedők számára különösen ártalmasok. 

Avarégetés elleni küzdelem

hirdetes

Rengeteg civil szervezet harcol évről évre az avarégetés betiltásáért, sajnos eredményt nem tudnak elérni, helyi rendelethez kötve engedélyezik mind a mai napig a lakosság részére az avar elégetését.

Avarégetés helyett sokkal jobb megoldások léteznek! 

A komposztálás az egyik legtökéletesebb megoldás, ha őszi lombhullásról van szó. Nem szennyezzük vele a levegőt, nem keletkezik sem hamu, sem füst, viszont létrejön egy sokkal jobb dolog, amit úgy nevezünk, hogy humusz! Korábbi cikkemben nagyon sok mindent elmondtam nektek a falevelek komposztálásáról, kattintsatok ide, ha szeretnétek elolvasni!  

Régi, rossz beidegződés

Egyébként az avarégetés egy nagyon régi, és nagyon rossz beidegződés. Volt idő, amikor még nem szállították el a lehullott faleveleket, és még hírből sem ismerték azt a szót, hogy komposztálás. Ezért összehúzták a leveleket, a gallyakat, és gyújtottak egy nagy tüzet. Ilyenkor ráadásul előkerült minden a pincéből is, égett minden, amire nem volt többé szükség.

Szerencsére ez az avarégetés azért valamelyest visszaszorult, én legtöbbször manapság az öregeket látom tüzeskedni, csak velük meg az a baj, hogy még nekik áll feljebb, ha szóvá teszi az ember…Azonban van megoldás, nem kell nyelnie senkinek a füstöt, nézzük, miket tettem meg én is annak érdekében, hogy a közelemben senki ne égessen avart. Nézzük, mit tehetünk, ha éget a szomszéd? A következő oldalon elmondom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

juhtenyésztés épületei

mindazok a korszerű és hagyományos épületek, amelyek a különböző termelési célból... Tovább

epe

a ->májsejtek által termelt váladék, amelynek jelentős szerepe van a tápanyag... Tovább

Tovább a lexikonra
Környezetgazdálkodás Környezetvédelem