Mit tehetünk, ha éget a szomszéd?
A legfontosabb dolog, amit az eszedbe kell, hogy véss, az az, hogy nem kell neked nyelni más butasága miatt a hihetetlenül káros füstöt! A baj az, hogy az emberek többsége tűr-tűr, belefásul a mérgező füstbe, gondolván, hogy úgysem tehet semmi, hiszen szabad égetni. Ez nem így van!
Ne félj a szomszédtól, nem kell tartanod a konfrontációtól, mivel mindenkinek az az érdeke, még neki is, hogy egészségesen éljen. Én először úgy gondoltam, hogy nem fogok összeveszni senkivel az avarégetés miatt, ezért először tényeket mondtam az öregbácsinak, aki meg is értette azonnal, hogy mit szeretnék mondani, csak éppen nem érdekelte.
Viszont azzal, hogy elmondtam az összes szomszédnak, hogy mennyire mérgezik a környék levegőjét és mekkora veszélyt jelentenek az égetéssel családjukra, saját magukra és a kis házi kedvencekre nézve, célt értem. Sajnos korábban tízből kilenc szomszéd égette az avart, a jó szomszédi beszélgetés után azonban már csak az öregbácsi maradt, ő hajthatatlan volt.
Van más megoldás az avarégetőkkel szemben!
Nem akartam vele veszekedni, nem is tettem, éppen ezért a megyei kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi osztályához fordultam. Most ismét utánanéztem, hogy is működik ez: közérdekű panaszbejelentést kell tenni, ami illetékmentes, írásban történik, és erre a jogszabályra kell vonatkozni: 1995. évi LIII. törvény 97. paragrafus második bekezdése és a 306/2010. kormányrendelet. Jó, ha mellékelünk videót, vagy fotót, sokat segít!
Végső megoldás az avarégetés ellen
Ha ez sem célravezető, akkor lehet a tűzoltóságot, vagy a rendőrséget értesíteni. A helyszínre érkező szerveknek kötelező írásban rögzíteni a bejelentő által tapasztalt problémát, ezt pedig továbbítják a járási hivatal felé. Érdemes tudni, hogy minden esetet kivizsgálás követ, tehát eljárás is indulhat az égető ellen! Én bízok benne, hogy mindenki hasonlóan fog járni, mint én, vagyis már elég lesz egy kis elbeszélgetés!