Őzgidák védelme kaszálási szezonban – fontos tudnivalók

SzT

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A mezőgazdasági kaszálási munkák során fokozott veszélynek van kitéve a vadvilág. Az Agrárminisztérium (AM) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az őzgidák és az egyéb vadászható, valamint védett fajok védelmére hívja fel a figyelmet — olvashatjuk az MTI-n. Mutatjuk mire kell figyelni!

Miért vannak veszélyben az őzgidák kaszáláskor?

Az őzgidák túlnyomó részben májusban és júniusban születnek meg, majd két-három hetes korukig nem mozdulnak el születési helyükről. Ez az időszak részben egybeesik a széna és a szilázs betakarítási időszakával;  Az ilyenkor elfekvő pár napos, illetve pár hetes őzgidák a kaszálógépek munkavégzése miatt óriási veszélyben lehetnek. 

Egy kifejlett őzsuta 2-3, de megeshet, hogy akár 4 őzgidát is ellik, tehát az esetleges figyelmetlenségekért a vadvilág hatalmas árat fizet. Ezért rendkívül fontos, hogy a gazdálkodók odafigyeljenek a kaszálási munkák során, és megfelelő vadriasztó eszközöket használjanak, hogy minimalizálják a vadállatok sérülésének kockázatát. Az ilyen odafigyelés nemcsak az őzgidák életét mentheti meg, hanem hozzájárulhat a helyi ökoszisztéma hosszú távú egészségéhez is.

Mit csinálj, hogy megelőzd a bajt?

1. Működj együtt a vadgazdálkodókkal!


Ha a gazdálkodó értesíti a vadgazdálkodót a tervezett kaszálás időpontjáról és helyszínéről, akkor a vadak gyors, hőkamerás drónos felkutatást követően a szomszéd táblára áthelyezve biztonságba kerülhetnek. A hőkamerás drónok különösen hasznosak, mivel a sűrű növényzetben is könnyen észlelhetik az állatokat, lehetővé téve a gyors és hatékony mentést. Mindehhez a gazdák és a vadászok közötti együttműködésre van szükség, hiszen közös erőfeszítéssel egyszerűbben lehet biztosítani a vadak védelmét a mezőgazdasági munkák során.

2. Technológiai fejlesztések az őzgidák és vadak védelme érdekében


Az őzgidák és a vadvilág védelme érdekében a gazdálkodóknak ajánlott vadriasztó láncot vagy egyéb, hanghatáson alapuló vadriasztó eszközt használniuk. Ezek az eszközök segítenek elijeszteni a vadakat a kaszáló gépek közeléből, így csökkentve a sérülések és elhullások kockázatát. A vadriasztók hatékony alkalmazása nemcsak az állatok védelméhez járul hozzá, hanem a mezőgazdasági munkálatok biztonságát is növeli, elősegítve a harmonikus együttélést a természettel.

Még nincs vége a cikknek. Lapozz, hogy még többet megtudhass az őzgidák védelméről!

Forrás: MTI


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-12

Egyre forróbb nyarak és a klímaváltozás hatása a magyar mezőgazdaságra

A klímaváltozás Magyarországon egyre érezhetőbb hatásokkal jár. Az elmúlt években az extrém hőség és hőhullámok kihívás elé állítják a mezőgazdaságot is.

További cikkek ebben a témában
Agrárgépészet Állatok Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság

Tovább a Lexikonhoz

Termelő kereső

A termelő kereső segít mindenkinek, a termelőknek egy ingyenes hirdetési felületet biztosít,... Tovább

szalmatrágya

régebben szokás volt a fölös szalma nedves erjesztése tipratott kazalban (10 t szalmához 40 t... Tovább

Tovább a lexikonra