Őzgida-riasztás a mezőkön – így védhetjük meg a vadakat kaszáláskor

Őzgidák védelme kaszálási szezonban – fontos tudnivalók

SzT
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Őzgidák veszélyben a mezőkön – így védhetjük meg a vadakat kaszáláskor

Őzgidák veszélyben a mezőkön – így előzd meg a bajt

3. Folyamatosan olvass, tanulj a témáról!


A tudatosság növelése alapvető fontosságú a vadak és őzgidák hatékony védelme érdekében. Mindannyian tehetünk a vadvédelemért azáltal, hogy többet tanulunk a témáról és tudatosabbá válunk. Olvass utána a vadak viselkedésének és szokásainak, ismerd meg a különböző védelmi módszereket, mint például a már korábban is említett vadriasztó eszközök használatát, a hőkamerás drónok alkalmazását és az állatok biztonságos áthelyezésének módjait.

Olvass, tanulj, és oszd meg ismereteidet másokkal is, hogy közösen tegyünk a vadvédelemért és a természet megóvásáért. Minél többet tudunk, annál hatékonyabban védhetjük meg környezetünket és annak élőlényeit.

Ha őzgidát találsz, ezt semmiképp ne csináld!

1. Ne érj az őzgidához!


Semmiképp sem javasolt, hogy bárki – akár mezőgazdasági területen, akár máshol – őzgidát találva megfogja, simogassa vagy hazavigye azt. Az emberi szag miatt ugyanis a suta nem fogadja vissza a gidát, ami így elpusztulhat. Amennyiben elkerülhetetlen az őzgida mozgatása, a szakemberek gumikesztyűt viselve, a környezetében lévő növények közé fogva emelik fel az állatot. Ezután a gidát egy fűvel bélelt és szellőzővel ellátott, zárható fedelű tárolóba helyezik. A tárolót a mező szélére viszik, egy olyan területre, ami nem kerül kaszálásra. A suta a gida hívóhangja alapján meg fogja találni kicsinyét, így a táplálása biztosított lesz. Ezzel a módszerrel az őzgida biztonságos helyre kerül, és a kaszálás végeztével szabadon engedik.

2. Ne vidd haza!


Sokan úgy hiszik, hogy jót tesznek az állatoknak, megmentik őket, ha otthonukba viszik és gondozzák őket. Ez azonban sajnos nagyon nem így van. Az őzgidáknak is hatalmas szükségük van anyjukra, csakúgy mint nekünk, embereknek. Tehát ha nem tudjuk biztosan, hogy  a suta elhullása miatt maradtak egyedül a gidák, akkor sokkal jobb ötlet a már korábban is taglalt módszerek alkalmazása annak érdekében, hogy a suta újra rájuk találhasson, és folytathassa gondozásukat. De amennyiben a suta elhullásáról van szó, akkor is erősen ajánlott a vadgazdálkodók segítségét kérni az őzgidák megmentésével kapcsolatban.

Légy éber és felkészült, rajtad is múlik a vadvilág biztonsága!

Forrás: MTI

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-12

Egyre forróbb nyarak és a klímaváltozás hatása a magyar mezőgazdaságra

A klímaváltozás Magyarországon egyre érezhetőbb hatásokkal jár. Az elmúlt években az extrém hőség és hőhullámok kihívás elé állítják a mezőgazdaságot is.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

zsióka (Bolboschocnus maritimus IL.I Palla)

a palkafélék (Cyperaceac) családjába tartozó évelő, kúszógyöktörzsű növény. Szárán a... Tovább

laposszárú perje (Poa compressa L.)

a —>pázsitfüvek családhoz tartozó, laza bokrú, tarackos gyökerű, alacsony növésű,... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárgépészet Állatok Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság