Az almafa metszése - Mikor és hogyan végezzük el az almafa metszését

Az almafa metszése – Szakértői tanácsok a bőséges termésért

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV, NA
hirdetes
Minden az almafa metszéséről

Az almafa metszése – Az orsóformájú korona fenntartó metszése

Nagyjából öt évre van szükség ahhoz, hogy a korona kialakuljon. Innentől kezdve pedig az az elsőszámú feladat, hogy minden gyümölcs kellő napfényt kapjon, és beérjen. Ezért érdemes az összes felfelé vagy befelé növő hajtástól megválnunk. Metszés során arra törekedjünk, hogy a korona ne legyen túl sűrű és mindenhol érje a napfény. Ilyenkor érdemes megújítani az öreg, letermett gyümölcshozó ágakat megfiatalítani, mégpedig úgy, hogy erősen visszavágjuk őket, oldalsó, gyümölcsöt hozó ágakra. 

Az almafa metszése – Piramisalakú korona

A piramisalakú koronaforma terjedt el a leginkább, ez pedig azért van, mert ez felel meg az almafa természetes növekedési formájának. A vázát egy középső és 3-4 oldalági hajtás adja, éppen ezért először ki kell választanunk az erős oldalsó hajtásokat – legyenek nagyjából ugyanabban a magasságban és egyforma távolságra a központi hajtástól. Ha kiválasztottuk a 3-4 erős hajtást, akkor kezdjük meg a többi felesleges, erősebb hajtás eltávolítását.

hirdetes

Ha már csak a függőleges középső és a 3-4 oldalsó hajtás van, akkor kész a váz, nincs más dolgunk, mint minden oldalágat harmadára visszavágni. Ezek a visszavágások segítik az elágazódást, ezért fontos, hogy mindegyiknek ugyanolyan magasságban kell lennie. Ha ez meg van, vágjuk vissza a középső ágat is, mégpedig úgy, hogy 20-25 centiméterre nyúljon túl az oldalágakon. 

Az almafa metszése – Az idősebb almafa metszése

Idősebb fák esetében nem kell fukarkodnunk a metszéssel: távolítsuk el a konkurens hajtásokat, a meredeken felfelé és befelé növőket, valamint a túlnyúló, idős, gyümölcsöt hozókat. Fontos, hogy kifelé álló rügyre, vagy egy laposan növő, egy-két éves hajtásra metsszünk vissza, mivel ebben az esetben az erősen elágazó, lankadt hajtások megújíthatók. Távolítsuk el a felfelé törő vízhajtásokat is, ezt júniusban, erőteljes metszéssel tegyük meg. Remélem, hogy sikerült mindent megtudnotok az almafák metszéséről, kérdés esetén keressetek bátran Facebook-oldalunkon! 

Hasznosnak találtad az almafa metszéséről szóló cikkünket?

    

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Marnie (Br. 6429 f)

Tavaszi árpa Cél: sörárpa Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési stádiumban... Tovább

alom

1. nedvszívó, hőszigetelő, többé-kevésbé puha anyag, többnyire szalma, amelyet azért... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs