Az almafa metszése - Mikor és hogyan végezzük el az almafa metszését

Az almafa metszése – Szakértői tanácsok a bőséges termésért

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV, NA
hirdetes
Minden az almafa metszéséről

Az almafa metszése – Mikor végezzük el az almafa metszését

Máris mondanék egy sokak által nem ismert szabályt: minél erőteljesebben növekszik az almafa, annál később kell a metszést elvégezünk. Ha szeretnénk megakadályozni a túlzottan erőteljes növekedést, vagy, ha szeretnénk kiegyenlíteni a terméshozam ingadozásokat, akkor a metszést nyárra érdemes időzítenünk. A klasszikus metszésre viszont sort keríthetünk az év első hónapjaiban, legoptimálisabb időszak a február-március. Az almafa esetében is igaz, hogy gyorsabb a sebgyógyulás és könnyebben megakadályozható a kórokozók szövetbe jutása, he a növény nedvkeringése már beindult. 

Az almafa metszése – Ültetéskor kezdődik a metszés! 

Fontos, hogy már ültetést követően el kell végezünk az első metszést. Az összes meredeken feltörő oldalágat el kell távolítanunk, egészen addig, amíg a középső ágnak konkurense akad. Ha ezeket nem metsszük le tőből, akkor kétcsúcsú koronát fogunk kapni, ami túl sűrű és instabil lesz. Miután megszabadultunk a konkurensektől, a középső és oldalsó hajtásokat metsszük vissza kissé, ezzel segítve az elágazódást. 

hirdetes

Az almafa metszése – Metszés utáni teendők

Az ültetés utáni metszéssel megvagyunk, de még van pár dolog, amit meg kell tennünk. Kötözzük le az oldalhajtásokat nagyjából vízszintesre, ezzel ugyanis meg tudjuk gátolni az új, erőteljes hajtások fejlesztését, helyettük virágbimbós, rövid mellékágak fognak fejlődni, amik termést fognak hozni. Kötözés során puha, rugalmas kötözőanyagot használjunk és ügyeljünk arra, hogy túlságosan ne húzzuk meg a hajtásokat, nehogy letörjenek! 

hirdetes

Az almafa metszése – Orsóforma kialakítása

Érdemes az almafánkat orsóformájú koronával nevelni, mivel ezek az almafák kisebbek maradnak, így kevesebbszer kell majd metszenünk, ráadásul ebben az esetben korábban termőre fordul a fánk. Az ültetést követő ősszel újra szükséges metszenünk, ilyenkor alakítómetszést kell végezünk, ami arra szolgál, hogy orsóformájú koronát tudjunk nevelni. Ekkor el kell távolítanunk a meredeken növő oldalágakat és vissza kell vágunk rövidebbre a hosszú, el nem ágazó hajtásokat, ezzel elágazásra serkentve őket. A lekonyuló, keresztbenövő, a korona belsejében növő hajtásoktól is szabaduljunk meg.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kanáriköles (fénymag, fénycirok, Phalaris canarien-sis L.)

a pázsitfüvek családjának tagja. Indiából került hozzánk. A talaj iránt igényes; a... Tovább

lenbetakarító gépek

a rostlen, olajlen és kéthasznú len betakarítási munkáit ált. összevontan, hasonlóan... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs