Vermikulit vagy perlit – Mikor melyiket használjam?
Ha a fentieket elolvastad, akkor mostanra már egy egész egyértelmű kép kellett, hogy kialakuljon benned a vermikulit és a perlit közötti különbségekről (és hasonlóságaikról). Íme egy rövid összefoglaló erről a két adalékról.
Mikor érdemes perlitet használni?
Amikor olyan növényeid vannak, amiknek ki kell száradniuk az öntözések között. Amikor palántáidat nagyobb növénytartóba ülteted át. Ha lazábbá szeretnéd tenni kerted agyagos talaját (javítva ezzel vízelvezetését és szellőzését). Ha kerted talaja túl savas, de lúgosabbra van szükséged. Ha esős helyen élsz, ahol a talajnak nincs mindig ideje kellően kiszáradni.
Mikor érdemes vermikulitot használni?
Ha olyan növényeket nevelsz, amiket mindig nyirkos talajban kell tartani. Ha magokat szeretnél csíráztatni ezekre ideális tálcákban, vagy egyéb kisméretű növénytartókban. Ha olyan helyen élsz, ahol a levegő és az időjárás száraz, és javítani szeretnéd a talaj vízmegtartását.
Vermikulit vagy perlit – Mit használjak a hidroponikához?
A vermikulittal és a perlittel is kísérleteztek már a hidroponika világában, többek között azért, mert olyan remekül kiegészítik egymást. A hidroponikában valamilyen alternatív termőközeg veszi át a talaj szerepét, a tápanyagokat pedig a víz és a trágya vagy műtrágya biztosítja. A termőközeg megtartja a növények súlyát, hogy azok a vízben maradjanak. A perlitet ritkán használják önmagában termőközegként, mert túl könnyű.
A víz könnyedén elfolyik mellette, és a szemek tömege egyszerűen nem elég nagy ahhoz, hogy ellenálljanak a víz sodrásának. Ugyan így a vermikulit sem ideális egyedüli hidroponikus termőközegnek, mert túl sok vizet tart meg, és rövid időn belül szétrohadnak benne a növények gyökerei. Éppen ezért a két adalékanyag harmonikus 1:1 arányú keverékét szokás használni a hidroponikában, lehetőleg nagyobb méretű (3-as vagy 4-es besorolású) perlitszemekkel.
Ez az egyenlő mennyiségarány kombinálja a két adalékanyag legjobb tulajdonságait, és egyben ki is kerüli a hátrányaikat. Egy 1:1 arányú keverék megtart némi vizet, de nem az összeset, és némi tápanyagot is, továbbá levegős környezete kínál a gyökerek számára.