Két szuper anyag, amik csodákra képesek!

Vermikulit és perlit – Ezért érdemes használnod mind a kettőt!

Szélesi Ferenc
hirdetes
Vermikulit és perlit – Ezért csodás mind a kettő!

Vermikulit vagy perlit – Mikor melyiket használjam?

Ha a fentieket elolvastad, akkor mostanra már egy egész egyértelmű kép kellett, hogy kialakuljon benned a vermikulit és a perlit közötti különbségekről (és hasonlóságaikról). Íme egy rövid összefoglaló erről a két adalékról.

Mikor érdemes perlitet használni?

Amikor olyan növényeid vannak, amiknek ki kell száradniuk az öntözések között. Amikor palántáidat nagyobb növénytartóba ülteted át. Ha lazábbá szeretnéd tenni kerted agyagos talaját (javítva ezzel vízelvezetését és szellőzését). Ha kerted talaja túl savas, de lúgosabbra van szükséged. Ha esős helyen élsz, ahol a talajnak nincs mindig ideje kellően kiszáradni.

Mikor érdemes vermikulitot használni?

Ha olyan növényeket nevelsz, amiket mindig nyirkos talajban kell tartani. Ha magokat szeretnél csíráztatni ezekre ideális tálcákban, vagy egyéb kisméretű növénytartókban. Ha olyan helyen élsz, ahol a levegő és az időjárás száraz, és javítani szeretnéd a talaj vízmegtartását.

hirdetes

Vermikulit vagy perlit – Mit használjak a hidroponikához?

A vermikulittal és a perlittel is kísérleteztek már a hidroponika világában, többek között azért, mert olyan remekül kiegészítik egymást. A hidroponikában valamilyen alternatív termőközeg veszi át a talaj szerepét, a tápanyagokat pedig a víz és a trágya vagy műtrágya biztosítja. A termőközeg megtartja a növények súlyát, hogy azok a vízben maradjanak. A perlitet ritkán használják önmagában termőközegként, mert túl könnyű.

A víz könnyedén elfolyik mellette, és a szemek tömege egyszerűen nem elég nagy ahhoz, hogy ellenálljanak a víz sodrásának. Ugyan így a vermikulit sem ideális egyedüli hidroponikus termőközegnek, mert túl sok vizet tart meg, és rövid időn belül szétrohadnak benne a növények gyökerei. Éppen ezért a két adalékanyag harmonikus 1:1 arányú keverékét szokás használni a hidroponikában, lehetőleg nagyobb méretű (3-as vagy 4-es besorolású) perlitszemekkel.

Ez az egyenlő mennyiségarány kombinálja a két adalékanyag legjobb tulajdonságait, és egyben ki is kerüli a hátrányaikat. Egy 1:1 arányú keverék megtart némi vizet, de nem az összeset, és némi tápanyagot is, továbbá levegős környezete kínál a gyökerek számára.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

DKC4851 (EA 4804)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzása közepes. A címeren található oldalágak kissé... Tovább

Tappancs Állatvédõ Alapítvány

Állatvédõ szervezet Gyakorlati állatmentéssel, ismétlõdõ ivartalanítási programmal,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem