Két szuper anyag, amik csodákra képesek!

Vermikulit és perlit – Ezért érdemes használnod mind a kettőt!

Szélesi Ferenc
hirdetes

Ha érdeklődsz a kertészkedés iránt, akkor gyakran találkozhatsz a perlit és a vermikulit kifejezéssel a termőközegek kapcsán. Ez a két adalék valóban többféleképpen is felhasználható a kertben (általában a talaj tulajdonságainak feljavítására), azonban sokban különböznek egymástól, és nem lehet felcserélni őket. Ahhoz, hogy a legtöbbet hozhasd ki belőlük, meg kell ismerkednek a perlit és a vermikulit közötti különbségekről, hasonlóságaikról, és hogy melyiket mikor használd kertedben. Az alábbi cikk pontosan ebben segít!

Vermikulit és perlit – Ezért csodás mind a kettő!

Mi az a vermikulit?

A vermikulit egy tömörített szilikátanyag, amelyet kibányászott sziklákból nyernek ki, szemcséi pedig apró kőszerű pelyhekre hasonlítanak. A vermikulitot 870°C-ra hevítik fel. Az így előállított apró szemcsék, vagy pelyhek szivacsos állagúak, és nagyon jó nedvszívó képességük van. Általában sötétbarna, vagy rézszínűek, de vannak sárgás, aranyszínű változatok is.

A vermikulit reakcióba lép a talajban található káliummal, kalciummal és magnéziummal, illetve képes növelni a növények pH értékét, annak ellenére, hogy saját pH értéke 7,0. Amikor víz éri a vermikulit pelyhek szivacsos szerkezetüknek köszönhetően magukba szívják azt, és feldagadnak. Éppen ezért ha vízszerető növényeket ültetsz, akkor a talajhoz hozzáadhatsz egy adag vermikulitot is, hogy javítsd az termőközeg vízmegtartó képességét.

hirdetes

A vermikulit térfogatának akár 3-4-szeresét is képes magába szívni. A vermikulit nem bomlik le a talajban, mint például a trágya vagy a komposzt. Ez azt jelenti, hogy minden öntözéskor vagy esőzéskor magába szívja a vizet, meg is tartja azt, amíg a talaj el nem kezd kiszáradni. A probléma csak az, hogy a vermikulit egy nem megújuló anyag, és mivel bányászás során nyerik ki, így nem is a legkörnyezetbarátabb megoldás.

Mire jó a vermikulit a kertben?

A vermikulitot többek között növénytartók talajához, a kerti talajhoz, vagy komposzthoz lehet hozzáadni, hogy javítsd ezek vízmegtartó képességét. Ideális kiegészítő a gombanevelő talajba is. A vermikulit szemcsés, szivacsos jellege miatt csökkenti a talaj sűrűségét, ami szintén hasznos lehet bizonyos esetekben.

Komposzttal vagy tőzegmohával kombinálva serkentheti a gyökerek növekedését, javítva ezzel a fiatalabb palánták gyökérstabilitását. Használható a felszínen is, talajtakaróként, különösen magvak csíráztatására. Most pedig nézzük, mi is valójában a perlit és mire lehet használni, a következő oldalon ezt mondom el! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

diétás takarmányozás

főként a gyomor, a bél (beleső), a máj és a vese (kiválasztószervek) megbetegedése,... Tovább

A halál

a szervezet életének végleges megszűnése. Egyetlen élőlény sem kerülheti el, akkor is... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem