Mi az a perlit?
A perlitet magas víztartalmú vulkanikus üvegből állítják elő, ami akkor keletkezik, amikor az obszidián vízzel találkozik. Ezt a magas víztartalmú üveget 870°C-ra hevítik fel, amitől szétpattan, mint egy pattogatott kukoricaszem, és eredeti méretének 13-szorosára nő.
A perlit egy nagyon kis tömegű, egyszerűen kezelhető, szagtalan anyag, 6,6 és 7,5 közötti pH értékkel. Rendkívül porózus szerkezete miatt gyors vízelvezetést kínál. Valójában olyannyira porózus, hogy két ujjal is könnyedén porrá lehet zúzni, de mivel a talaj nem fejt ki ekkora nyomást, ettől nem kell tartanod a kertben.
A perlit elsődleges funkciója, hogy levegősebbé és lazábbá teszi a talajt, javítva annak vízelvezetését, és oxigént biztosítva a növények gyökereinek. A perlit hátránya, hogy könnyedén porrá válik, amikor az ember dolgozik vele, és ez a por irritálhatja a szemeket és a légutakat is. Erősen ajánlott védőfelszerelést viselni, amikor perlitet használsz.
Mire jó a perlit a kertben?
A perlit segíthet megszüntetni az agyagos talaj felszínének töredezését és a talajban kialakuló pocsolyákat. Ezen kívül segít megtartani a talaj hőmérsékletét és javítja annak vízelvezetését és szellőzését is. Mindemellett ideális kaktuszok és pozsgásnövények nevelésére.
Miben hasonlít egymásra a vermikulit és a perlit?
A perlit és a vermikulit összehasonlításának részeként először nézzük meg, hogy miben hasonlít egymásra ez a két anyag. Mindkét adalék bányászott ásványokból készül, és vízszűréshez illetve szigeteléshez is szokás használni őket. Mind a vermikulit, mind pedig a perlit képes megtartani a vizet, habár ezt máshogy érik el.
A vermikulit szemcséi laposak, és szivacsként szívják magukba a nedvességet, míg a perlit szemei kerekebbek (habár messze nem szabályos golyók) és porózus szerkezetük miatt képesek megtartani a vizet – mintha minden szemben egy nagyon apró barlangrendszer helyezkedne el.