Két szuper anyag, amik csodákra képesek!

Vermikulit és perlit – Ezért érdemes használnod mind a kettőt!

Szélesi Ferenc
hirdetes
Vermikulit és perlit – Ezért csodás mind a kettő!

Mi a különbség a vermikulit és a perlit között?

Ahhoz, hogy mindig a szükségleteidnek megfelelő opciót választhasd, tisztában kell lenned a vermikulit és perlit közötti különbségekkel.

Vízelvezetés

A vermikulit összekeveredik a talajjal, és segít több vizet megtartani annak. A perlit ezzel szemben javítja a talaj vízelvezetését, hogy kevesebb víz maradjon benne. Mint említettük, mindkét adalék képes vizet megtartani magában, de más módon érik ezt el (és a vermikulit az, ami ideálisabb erre a célra). A legtöbben a perlitet használják szívesebben, mert a növények többségének jó vízelvezetésű talajra van szüksége.

A vermikulitot azonban előszeretettel használják csíráztatáshoz, mert nem csak a nedvességet segíti megtartani a magvak és a csírák számára, hanem megvédi azokat a gombáktól is. A perlit is használható új palánták kineveléséhez, de inkább akkor szokás alkalmazni, amikor a palánták már valamivel erősebbek, és egy nagyobb növénytartóba kerülnek át, ahol már több vízelvezetésre van szükségük.

hirdetes

pH érték

A perlit lúgos pH értékkel rendelkezik (7,0-7,5), és túlzott használata enyhe táplálékhiányhoz vezethet a talajban. A vermikulit pH értéke ezzel szemben semlegesebb (6,5-7,2), ami ideálisabb bizonyos növények számára.

Tartósság

A vermikulittal ellentétben a perlit egy „végleges” adaléknak számít, mert idővel nem romlik az állapota. Tiszta, szagtalan, steril, nem mérgező, és nem rothad el, vagy penészesedik be.

Szellőzés

A vermikulit nem ideális a talaj szellősebbé tételére, mert túl sok vizet szív magába. Ezt bizonyos növények nem kedvelik, mert a gyökereik könnyedén kirohadhatnak, ha túl sokáig állnak vizenyős talajban. A perlit ezzel szemben porózus szerkezete miatt javítja a talaj szellőzését, mert segít elvezetni az extra nedvességet.

Vízmegtartás

Mint említettük, ezen a fronton a vermikulit jár az élen, mert annyi vizet képes magába szívni, hogy méretének 3-4-szeresére is megnőhet. A perlit azzal javítja a talaj vízmegtartását, hogy segít elvezetni a többletnedvességet, illetve növeli a növények körüli páratartalmat is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kérődzés

a párosujjú patások rendjébe, a kérődzők (Ruminantia) alrendjébe tartozó állatok... Tovább

talajművelő gépek

mindazon gépek és eszközök gyűjtőneve, amelyek —>talajművelésre alkalmasak. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem