Minden, amit a vaníliabab termesztéséről tudnod kell

Termesszünk vaníliát kertünkben! Szakértőnk elmondja, hogyan!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Termessz sikeresen vaníliababot

Lehetséges veszélyforrások

A vaníliát szerencsére kevés természetes ellenség fenyegeti, főleg akkor, ha házon belül tartod.

Gyökérrothadás

Mint említettük, nagyon oda kell figyelned, nehogy túlöntözd növényeidet. A vanília különösen érzékeny erre, és mivel egy orchideaféléről van szó, így jobban szereti, ha az öntözések között hagysz némi szárazságot neki. Ha gyökerek túl nedvessé válnak, akkor kirohadnak. Ha nem vagy biztos a dolgokban, akkor inkább öntözz kevesebbet, mint többet.

Csigák

Egyedül a csigáktól és meztelen csigáktól kell féltened vaníliáidat, ugyanis ezek előszeretettel dézsmálják meg a növények gyökereit és leveleit. Ha a szabadban termesztesz, és tartasz ezektől a kártevőktől, akkor szórj „védőfalat” kovaföldből vagy tojáshéj-szilánkokból köréjük – ez a csigákat, és jó néhány rovarfélét is megállít majd.

hirdetes

Társültetés

A vanília mellé remek társ a banán, és a nyílgyökér, de lehetőleg ne ültesd őket borsók és babok közelébe.

Szüretelés és tárolás

1. Szüreteld le a terméseket – Ez talán a legegyszerűbb lépése az egész folyamatnak. Fogj egy sima vagy metszőollót, és vágd le vele a terméstokokat a vaníliáról. A termések akkor érettek meg a szüretelésre, ha a tokok sárgulni kezdenek.

2. Izzaszd meg a babokat – A szüretelés után a babokat egy úgynevezett „izzasztásnak” kell alávetni. Csomagold őket egy vastag takaróba, vagy törölközőbe, és hagyd őket kint egy száraz helyen 3-4 napra. Ez után ellenőrizd őket – ha minden rendben, akkor halványbarna színük kell, hogy legyen.

3. Szárítsd ki őket – Az izzasztást a szárítás követi, méghozzá napon. Hagyd kint a babokat a napon egy egész hónapra. Ha ez kész, felületük tapintása bőrszerű, színük pedig sötétbarna kell legyen. Ha idáig eljutottál, akkor a babok készen állnak a tárolásra

4. A vaníliababok megfelelő tárolása – Az izzasztott, napon szárított vaníliababokat légmentesen zárható dobozban kell tárolni egy napfénytől védett, hűvös, száraz helyen (pl. az éléskamrában vagy a pincében. Időnként érdemes rájuk pillantani, hogy milyen állapotban vannak, és nem-e kezdtek el penészedni. Ne tartsd őket hűtőben, vagy fagyasztóban, mert ilyenkor kiválik belőlük a maradék nedvesség is, és penészessé válhatnak!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Auriga (Nord 95045D1)

Tavaszi árpa Cél: sörárpa Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési stádiumban... Tovább

véraspiráció

Az állatok levágása v. a felső légutakban (->légzőkészülék) keletkező vérzések folytán... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem