Gyerekkorunkban sokan elgondolkodtunk azon, hogy bárcsak létezne olyan zöldség is, aminek jégkrém íze van. Nos, a vanília pontosan ez a növény, és az ősi azték civilizáció tagjai volt az első szerencsések, akik megízlelhették az orchideák családjának egyetlen fogyasztható termését. Külön érdekesség (és az aztékok zsenialitását bizonyítja), hogy a frissen szüretelt vaníliának nincs íze –szakszerű gőzölésre és erjesztésre van szükség, hogy a magvak kiengedjék magukból illatos aromájukat.
Na, de hogyan léphetsz az ősi aztékok nyomdokaiba, és termeszthetsz te is otthonodban vaníliát? Útmutatónk pontosan erre a kérdésre ad részletes választ!
Érdekességek a vaníliáról
A vanília a kosborfélék (Orchidaceae) családjába tartozó Vanilla nemzetségnek, illetve a nemzetségbe tartozó néhány faj fűszerként felhasználható termésének elnevezése. Erre a célra elsősorban a Vanilla planifolia fajt termesztik, de felhasználható a Vanilla pompona és a Vanilla tahitiensis is. A fűszer (Vanillae fructus) 10–20 cm hosszú és 3–10 mm vastag toktermés. Fénylő felületű, hosszanti irányban ráncos, gyakran fehér vanília kristályok kiütnek rajta. A vanília a sáfrányt követően a második legdrágább fűszer a világon.
Minőségét aromája, színe, hajlékonysága jellemzi. Magas nedvtartalmú növény, csak kiszáradás után válik törékennyé. Ilyenkor már kevéssé értékes. Vanillint, illatanyagot, vanillinsavat, zsírt, gyantát tartalmaz. A világ legnagyobb vaníliatermelője Madagaszkár, amely az összes vaníliatermelés mintegy 80 százalékát adja. Rajta kívül Indonézia, Mexikó, a Comore-szigetek és Réunion rendelkezik még jelentősebb vaníliatermeléssel.
A vanília jellemzői
Sok orchideához (kosborféléhez) hasonlóan a vanília (latin és angol nevén Vanilla) is egy úgynevezett epifiton növény, ami azt jelenti, hogy egy másik növényen fejlődik ki, de nem élősködik rajta. A vanília indái cikkcakkosan kúsznak fel a fák törzsére, és hosszú, lédús, lándzsaformájú leveleket növesztenek. Minden virágzó szár egy-két tucat krémes virágot hoz, és egy kifejlett, nagyobb vanílián akár több száz virág is tündökölhet. A vanília terméseit babnak nevezzük.
A vaníliák fajtái – A vaníliának több fajtája is van, amelyek különböző ízeket kínálnak. Íme néhány ezek közül!
Madagaszkári – A Madagaszkári Bourbon vaníliabab a legelterjedtebb változat, és ez az, ami a legtöbben klasszikus vanília ízként ismerünk. Ideális sütéshez, vagy édességek ízesítéséhez.
Mexikói – A mexikói vanília egy különleges fajta. Kellemes, klasszikus ízükhöz némi fűszeresség is társul. Remek választás csokis és fahéjas ételek ízesítéséhez, illetve barbecue-szószok kikeveréséhez.
Indonéz – Ez a változat enyhébb, földes, kissé füstös ízzel rendelkezik. Jól megy süteményekhez és természetesen csokis ételekhez is.
Tahitii – A tahitii változat kellemes gyümölcsös ízt kínál, ami egy kissé a cseresznyére emlékeztet. Tökéletes jégkrémekhez, gyümölcsök mellé, vagy pudingokhoz.
Indiai – Az indiai vanília határozott ízzel büszkélkedik, éppen ezért remek (nem nehéz kitalálni) csokoládék mellé.
Tongai – A tongai vanília kevésbé fűszeres, azonban ezt érdekes fás ízzel ellensúlyozza. Nagyszerű választás olyan ételekhez, amelyekben a fügéké és/vagy a mazsoláké a főszerep. A következő oldalon mindent elmondok a vanília termesztéséről, érdemes lapozni egyet!