Minden, amit a vaníliabab termesztéséről tudnod kell

Termesszünk vaníliát kertünkben! Szakértőnk elmondja, hogyan!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Termessz sikeresen vaníliababot

A vanília termesztése

A vanília nem egy kifejezetten egyszerűen termeszthető növény, és sok kísérletezésre lesz szükséged,h hogy kiderítsd, mi válik be számodra, és mi nem. Lássuk a legfontosabb tudnivalókat és lépéseket, amikre szükséged lesz ehhez!

1. Szerezd be a vaníliát

Ha vaníliababokat szeretnél termeszteni, akkor érdemes egy kifejlett vaníliát beszerezned hozzá. Ennek egyszerű oka van: ezeknek a növényeknek legalább 3-5 évükbe telik, mire termőképessé válnak az ültetést követően. Persze vaníliát nem sok helyen kapni üzletekben, ezért nézz szét az interneten, hogy honnan rendelhetnél magadnak termőképes példányokat – nézd meg, hogy fel van-e tüntetve a koruk!

2. Ültesd el (át) őket

Miután sikerült szerezni néhány vaníliát, természetesen el kell ültetned őket. Ehhez nem javasolt óriási cserepet használni – inkább válassz olyan tárolót, ami nagyjából kétszer akkora, mint maga a növény. Ha ez megvan, akkor félig töltsd fel orchideáknak szánt virágfölddel. Ha nem tudsz ilyet szerezni, akkor készíts keveréket 1:1 arányban sima virágföldből és fakéregből. Helyezd óvatosan a virágföldbe vaníliádat, és ügyelj rá, hogy a gyökereit teljesen elfedje a talaj. Fontos, hogy minden példánynak biztosíts egy saját hálót, karót, vagy bármilyen támasztékot, amire felmászhat. 

hirdetes

3. Jöhet a beporzás

Ha terméseket szeretnél, akkor kénytelen leszel átvállalni a beporzók szerepét, ugyanis sajnos azok a méhek, amelyek ezt valaha elvégezték már szinte teljesen kihaltak. A kézi beporzáshoz először is el kell távolítanod a virágport a virág női ivarszervű részéről (porzó). Ezt legegyszerűbben egy fogpiszkálóval végezheted el, ha nem szeretnél külön szerszámokat vásárolni hozzá. A virágport a virág hímivarszervű részére (bibe) kell felvinned.

Ezt a részt egy extra réteg védi, amit óvatosan vissza kell húznod, hogy beporozhasd. A kézi beporzást a reggeli órákban ajánlott elvégezni. Ha mindent jól csináltál, akkor a terméstokok durván egy hét múlva megjelennek majd. Ellenkező esetben próbálkozz újra a beporzással. A termések nagyjából 9 hónap alatt érnek meg. A következő oldalon a vanília gondozásáról fogok beszélni!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Flieg-pontszám

a silózott takarmányok minőségét jelölő értékszám. A siló értékelését a... Tovább

Orpheus Egyesület

Állatvédõ szervezet Állatvédelmi megelõzõ (prevenciós) munka, azaz kiadványok,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem