Mehetnek az uborkák
Hogy mekkora uborkákat használsz, az csak kerted termékenységén múlik, de ügyelj rá, hogy egészben beleférjenek az üvegbe. Hogy mennyit teszel egy üvegbe, az szintén a méretüktől függ majd – lehetnek kisebbek, nagyobbak, és ezek keveréke is. Az üvegbe helyezés előtt alaposan öblítsd le őket, és dörzsöld le róluk a koszt, de ügyelj rá, hogy ne sérüljön meg a bőrük. Ezután mehetnek sós-fűszeres oldatba – használj egy kanalat, amivel a víz felszíne alá nyomkodhatod őket, hogy minél több beférjen.
Ha nincs elegendő uborkád egy üveg feltöltéséhez, ne aggódj – ha másnap szüretelsz néhányat, azokat még hozzáadhatod a többihez. Tölts annyi uborkát az üvegbe, hogy míg szinte teljesen be nem telik Ha egy kicsivel több vízre van szükséged, hogy teljesen lefedd az összes uborkát, akkor adj hozzá egy keveset, de ügyelj rá, hogy ne csorduljon túl az üveg – ezzel mind a sóból, mind a fűszerekből veszítenél.
Indulhat a savanyítás
Habár befőttesüvegeidre helyezhetsz súlyokat, vagy akár lezárható fedőket is, nem feltétlenül muszáj külön befektetned ezekre. Győződj meg róla, hogy a víz elérje az üveg száját, majd nyomkodd be egy kanállal az uborkákat az üveg ívelt „vállai” alá, hogy ne kandikáljanak ki a vízből. Ez után fogj egy műanyag zacskót, húzd rá az üvegre, majd gumizd rá, hogy légmentesen lezáródjon. Végül helyezd egy meleg helyre, ahol nem éri közvetlen napfény. Azért javasoljuk inkább a műanyag zacskós lezárást a tető helyett, mert így látni fogod, ha a gázok gyűlni kezdenek az üvegben.
Ilyenkor elég csak levenni a zacskót, várni egy percet, hogy a gázok kiszellőzzenek az üvegből, majd visszahúzni rá. Ha az első lezacskózás után 24 órával a víz teteje habossá válik, akkor minden rendben halad! A hüvelykujj méretű uborkáknak nagyjából 3-4 napra lesz szükségük így, hogy megsavanyodjanak, és kellően átvegyék a fűszerek ízét. A felszeletelt uborkák valamivel gyorsabban elkészülnek, míg az igazán nagy daraboknak akár 10 napra is szükségük lehet – idővel ezt is kitapasztalod majd. A legegyszerűbben úgy ellenőrizheted őket, hogy beléjük kóstolsz!
Nem csak uborkákra jó
Ugyanezt a módszert számos más zöldség savanyítására is alkalmazhatod, legyen szó répáról, karfiolról, brokkoliról, babról, vagy sok-sok másról. Kísérletezz különféle fűszerezésekkel és savanyítási időtartamokkal is, hogy rátalálj kedvenc receptedre! Bármit is savanyítasz (így, vagy más módszerrel), ügyelj rá, hogy tiszta, friss zöldségeket használj! A megfelelően savanyított élelmiszerek így akár hetekig is megőrzik a szavatosságukat kellően hűs, sötét helyeken!
Forrás: Fotó: Pixabay