Ha tyúkjaidat gyakran eteted általános baromfitáppal, akkor biztosan te is elgondolkodtál már azon, hogy vajon vannak-e olcsóbb alternatívák, amikkel spórolhatnál egy keveset kedvenc szárnyasaid etetésén anélkül, hogy fontos tápanyagoktól fosztanád meg őket. Szerencsére számtalan fehérjében gazdag alternatíva létezik (egy kis extra kalciummal), amikre lecserélheted az általános baromfitápot. „Általános” alatt itt olyan tápokat értünk, amelyek körülbelül 16% fehérjét tartalmaznak, és egy adag kalciumot is, ami a tojástermelés nélkülözhetetlen feltétele. Az alábbi alternatívák mind természetes eredetűek, de némelyik extra munkát igényel majd, ha szeretnél igazán olcsón kijönni (pl. darálnod kell, ha nem szeretnél többet fizetni az előre darált verziókért)!
Fehérjepótlók
Magvas gomborka dara
A magvas gomborka (vagy sárgarepce) egy rég óta használt takarmánynövény tele omega-3 zsírsavakkal. Magas fehérjetartalma miatt a kevert baromfitápok gyakori összetevője. Habár nem a feltétlenül a legolcsóbb opció (és hozzájutni sem biztos, hogy egyszerű) egy nagyon tápláló alternatíva az általános tápra!
Gyapotmag dara
Miután a gyapot magvaiból kinyerik az olajat, a maradék magrészek onnantól kezdve gyapotmagdarának számítanak. Ezt baromfitápként is fel lehet használni, mert magas fehérjetartalma van.
Földigiliszták
A giliszták a kertészek leghasznosabb asszisztensei. Ha tyúkjaid szabadon kapirgálhatnak az udvaron vagy a kertben, akkor jó eséllyel sok ilyet kicibálnak a talajból, ami mindenképpen hasznos, elvégre tele vannak fehérjével. Azonban akár engeded nekik a szabadon kapirgálást, akár nem, földigilisztákat kizárólag etetési célra is tenyészthetsz nekik.
Lenmagdara
A lenmag olyan egészséges, hogy még saját fogásaidat is bátran kiegészítheted vele a plusz rostok és egészséges zsírok miatt. Nem meglepő tehát, hogy darált változatát tyúkjaidnak is fekínálhatod egy kiadós fehérjeforrás gyanánt. A magokat nyersen is megveheted, hogy aztán ledarálhasd őket, ha nem találod meg darált formában.
Farkasbab
A farkasbab egy virágzó növény, ami rossz minőségű, erősen savas talajban érzi jól magát. A farkasbabot közvetlenül, darálás nélkül is meg lehet etetni a tyúkokkal, ezért sikerül termesztened belőlük egy párat házilag, akkor remek tápkiegészítők lehetnek, ráadásul igen jól is mutatnak.
Mogyoródara
A mogyoródara használatával vigyázni kell, ugyanis tudományosan még nem született egyértelmű válasz arra a kérdésre, hogy a mogyoró összetevői átjutnak-e a tyúkok tojásaiba. Ez azokat érintheti, aki allergiás a mogyorókra, illetve azokat, akiknek eladod a tojásokat (tüntesd fel, hogy mogyoródarával etetett tyúkoktól származnak). Ha azonban közvetlen közeledben senki nem allergiás vagy érzékeny a mogyorókra, akkor a mogyoródara is kiváló kiegészítőül szolgálhat, persze csak ha sikerül szerezned belőle.
Burgonyafehérje
A burgonyafehérje a burgonyakeményítő gyártásakor keletkező melléktermék. Ennek a nevében is benne van, hogy „fehérje”, és valóban, remeke proteinforrás lehet szárnyasaid számára.
Sáfrányos szeklice dara
A sáfrányos szeklice a növényi alapú olajak gyakori összetevője. A magvak darált formája sokban hasonlít a gyapotmag darához – miután minden hasznosat kitermeltek belőle, a maradék magdarabokat ledarálják, és ebből esz a dara (vagy a liszt). Mivel évelő növény, így jó befektetés lehet ültetni belőle néhányat kertedben. A következő oldalon folytatom!