Tormatermesztési kisokos

Minden, amit egy kertésznek a torma termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Tudj meg mindent a tormatermesztésről

A torma társültetése

A torma nagyszerű kártevőriasztó lehet a kertben – sokan előszeretettel ültetik burgonyák közelébe, mert távol tartja a krumplibogarakat, de hasonló hatást fejt ki az olyan növények közelében is, amelyeket gyakran támadnak meg a levéltetvek. Évelő jellege miatt évelő növények mellé, és sokáig megmaradó egynyáriak mellé is kiváló. Fontos, hogy ne ültess tormát olyan helyekre kertedben, ahol az előző szezonban káposztaféléket termesztettél. A káposztaféléket megtámadó betegségek és kártevők áttelelhetnek a talajban, és a következő szezonban hamar elpusztíthatják a fiatal, zsenge tormakezdeményeket.

A torma szüretelése – A torma szüretelése másképpen zajlik attól függően, hogy évelőnek vagy egynyárinak neveled.

Az egynyári torma szüretelése

hirdetes

A torma egy hosszú, hideg termőszezon után a legfinomabb, és a legtöbben éppen ezért szüretelik ősz közepén vagy végén. Ha egynyárinak szánod, akkor ásd fel az egész gyökeret, és győződj meg róla, hogy tényleg minden apró részlet kikerült a talajból, mert még egy apró darabkából is képes visszanőni. Mint említettük – ha egy kis részt szándékosan a talajban hagysz (5-7cm mélyen), és visszatemeted azt, akkor jövőre újra kinő majd.

Az évelő torma szüretelése

Az évelő tormát valójában nem hagyományos értelemben szokás szüretelni. Korábban már szó esett azokról az oldalgyökerekről, amiken keresztül elterjedhetnek a kertben, ha az ember sokáig nem figyel oda rájuk. Nos, ezeket időnként érdemes felásni, hogy szabályozd a torma terjedését kertedben, és – habár nem túl nagyok – akár fel is használhatod őket.

Ehhez áss egy kört tormáid köré, és kezdj el befelé, a gyökér irányába haladni óvatosan, minden irányból. Idővel egyre több ilyen oldalgyökeret és kezdeményt találsz majd, amiket leválaszthatsz a főgyökérről, de azt semmiképpen ne bántsd! Ez után csak temesd be a gödröket a talajjal, és alkalmazz egy réteg talajtakarót.

A torma tárolása

Ha sokáig szeretnéd tárolni leszüretelt tormádat, akkor lehetőleg szüretelj akkor, amikor a talaj száraz. Fontos, hogy a gyökereket szüretelés után ne mosd le! A szüretelt tormagyökereket hűtőben, vagy egy hűvös pincében tárolhatod, akár hónapokig is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Orosházi Állat-és Természetvédõ Közhasznú Egyesület

Állatvédõ szervezet Védeni a védtelent! - Elsõdleges feladatunk az orosházi állatotthon... Tovább

légmell

a levegő felhalmozódása a mellüregben; akkor fordul elő, ha a mellkas falán átható... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Házi kert kert Növénytermesztés Zöldség