El tudnád képzelni torma nélkül a húsvéti sonkás kenyeret? A sokak által kedvelt erős krém az azonos nevet viselő növényből (Armoracia rusticana), egészen pontosan annak gyökeréből készül, amit akár te magad is termeszthetsz kertedben. A torma egy kifejezetten egyszerűen nevelhető növény, nagyon termékeny, ráadásul az ételek ízesítése mellett többféleképpen is fel lehet használni (remekül tisztítja például az arcüreget). Ha te is szeretnél tormát termeszteni kertedben, akkor útmutatónkból mindent megtudhatsz, amire ehhez szükséged van!
A torma fajtái – A tormának nincs kifejezetten sok házilag termeszthető fajtája. A torma fajtáit általában leveleik alapján szokás megkülönböztetni – léteznek sima és gyűrött levelű fajták.
Közönséges torma – A közönséges torma levelei gyűröttek, gyökerei pedig nagyok és vastagok. E fajta az átlagnál fogékonyabb bizonyos betegségekre.
Bohemian – Ez a fajta sima élű levelekkel rendelkezik. Két kereskedelmileg beszerezhető alfajtája van, a Swiss és a Sass. Habár gyökerei mérete elmarad a közönséges torma mögött, ellenállóbb a betegségekkel szemben.
Hibrid fajták – A betegségek elleni védelem fokozása érdekében a termesztők különböző hibrid fajtákat kísérleteztek ki. Ilyen például a Big Top Western torma, amelyet az Illinoisi Egyetemen tenyésztettek ki – ez a fajta nagy gyökereket növeszt és jól ellenáll a betegségeknek (azonban egy vastag kérget is növeszt magára, amit felhasználás előtt le kell hámozni róla).
A torma ültetése
A torma 3-9 USDA zónák között érzi jól magát. Évelőként jobban nő olyan területeken, amelyekre keményebb telek jellemzők, mert ilyenkor nyugalmi állapotba kényszerül. Az olyan területeken, ahol a termőidőszak hosszú és hűvös, a torma csípősebbé is érhet. A tormát magról és felnőtt növényekről levágott dugványokról is lehet nevelni.
A torma ültetése magról
Ha magról szeretnél tormát termeszteni, akkor hasonló eljárást kell alkalmaznod, mint a legtöbb másik egynyári növénynél: a magvakat házon belül kell elültetni, néhány héttel az utolsó várható tavaszi fagy előtt, és megfelelő körülményeket biztosítani nekik, amíg ki nem ülteted őket a kertbe. Ha a talaj hőmérséklete eléri a stabil 8°C-ot, a magvakat közvetlenül a kerti talajba is elvetheted. Akár bent, akár kint ültetsz, a magvakat nagyjából 0,6cm mélyre nyomd az ültetőközegbe, amit ez után tarts mindig nedvesen, de ügyelj rá, hogy ne áztasd el. A következő oldalon folytatom!