Tormatermesztési kisokos

Minden, amit egy kertésznek a torma termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Tudj meg mindent a tormatermesztésről

Torma dugványozása házon belül

A dugványozás egy gyorsabb és biztosabb módszer, mint a magról nevelés. Ha otthonodra különösen rövid termőidőszakok jellemzők, akkor sem kell aggódnod, hiszen akár a dugványokat is elültetheted házon belül. Mivel hosszas tárolás után kissé szárazak lehetnek, érdemes egy tál vízbe áztatni őket néhány órára az ültetés előtt. A dugványokat érdemes legalább 3,5 literes cserepekbe ültetni, hogy később ne kelljen átültetgetni (csak egyszer kiültetni) a tormát, ahogy egyre nagyobbra nő.

A cserepet töltsd fel laza ültetőközeggel, majd dugd bele a gyökérdugványt 5 centi mélyre, végül pedig takard be egy réteg talajjal. A gyorsabb csírázás érdekében ügyelj rá, hogy a dugvány szélesebb vége felfelé nézzen. A kiültetésig ügyelj rá, hogy a talaj mindig nyirkos maradjon, de ne legyen túl nedves, különben a dugvány kirohadhat. Ha szeretnéd a szüretig növénytartóban nevelni tormáidat, akkor egy legalább 45cm széles és ugyan ilyen mély cserébe ültesd őket. Megjegyeznénk, hogy ennél kisebb cserépben is megmaradnak ugyan, de kisebbre nőnek majd, ami kevesebb termést is jelent.

hirdetes

Torma dugványozása a kertben

A dugványokat közvetlenül a kertben is elültetheted, amint a talaj hőmérséklete 8-24°C közé melegszik. A kerti talajt 30cm mélyen és az ültetés pontjától mérve egy 45cm-s sugárban készítsd elő az ültetéshez. Ha a talaj túl sűrű, vagy agyagos, akkor lazítsd fel némi organikus anyaggal, például alaposan kiérlelt komposzttal. A jó vízelvezetés elengedhetetlen az egészséges terméshez! A dugványokat 5-7cm mélyre ültesd el, vízszintesen elfektetve. Mivel a levelek a dugvány vastagabb végéből nőnek majd ki, ajánlott azokat ugyan abba az irányba fektetni, ha többet is ültetsz egyszerre.

Így biztosíthatod, hogy a levelek egyenlő távolságra, nagyjából 90cm-re egymástól bújjanak ki a talajból. Temesd be a dugványokat talajjal, majd végezz egy mély öntözést, hogy növekedésre ösztönözd őket. Ügyelj rá, hogy a talaj mindig nyirkos maradjon (mindig mélyen öntözz), amíg a levelek el nem érik a 30cm magasságot. Ezen kívül ügyelj a gyomokra is, és távolítsd el őket, amint lehet.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

biometria

a biol. és a matematika határtudományának a biomatematikának egy területe; a biol. jelenségek... Tovább

glifozát hatóanyagú gyomirtó szerek

a totális hatású gyomirtó szerek csoportjába tartoznak. Kém.-lag aránylag egyszerű... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Házi kert kert Növénytermesztés Zöldség