Tormatermesztési kisokos

Minden, amit egy kertésznek a torma termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Tudj meg mindent a tormatermesztésről

A torma gondozása

A torma gondozása meglehetősen egyszerű feladat, de attól függően, hogy évelőként, vagy egynyáriként neveled, másképpen kell bánnod vele.

A torma nevelése egynyáriként

A torma alapjáraton évelő növény, azonban mivel főleg gyökeréért termesztik, az őszi szüreteléssel a növény legfontosabb része meg is semmisül (nem képes tovább nőni, ha nincs miből). Ha a következő termőidőszakban is szeretnél ugyan itt tormát termeszteni, akkor nincs más dolgod, mint hagyni egy kis részt a gyökérből a talajban, hogy a következő szezonban újra növekedésnek indulhasson. Ha szeretnéd vetésforgóban elültetni tormáidat, akkor a gyökérdugványokat elrakhatod, hogy jövőre újra felhasználhasd őket.

Ügyelj rá, hogy csak ép, egészséges gyökerekből vágj dugványoznivalót, amiken nincsenek csíkok vagy fekete foltok. Ha a gyökér egy részét a talajban hagyod a következő szezonig, akkor ügyelned kell rá, hogy a talaj a egészen addig nyirkos maradjon, amíg be nem köszönt a torma nyugalmi időszaka. Amikor aztán tavasszal melegedni kezd az idő, és felenged a talaj, kezd el újra öntözni, amíg a levelek ki nem bújnak és a torma meg nem erősödik. Ez a módszer hamar kimerítheti a talaj tápanyagtartalékait, ezért minden évben ősszel erősen ajánlott komposzttal dúsítani azt. Hacsak kerted talajában nem gazdag ásványi anyagokban, évente egyszer támogasd meg némi őrölt ásványi foszfáttal, hogy pótold ezeket.

hirdetes

A torma nevelése évelőként

Az évelőként nevelt tormát általában társültetéshez használják, mert segít távol tartani a kerti kártevőket a többi növénytől. Ha azonban a torma évekig a talajban marad, idővel oldalgyökereket növeszt majd, amiket néhány évente fel kell ásnod a főgyökér körül. Az oldalgyökerek szép lassan megerősödhetnek és főgyökerekké válhatnak, amikből egy új torma nő ki. Ha nem figyelsz oda ezekre, a torma könnyedén elszabadulhat a kertedben, és egy idő után nagyon nehéz lesz kiirtani.

Az évelőként nevelt tormának nincsenek komoly igényei, ha a talajról van szó. Még a leveleket is nyugodtan fent lehet hagyni rajta, mert a tél beköszöntével elhalnak, és a talajon maradnak, ami természetes takarást kínál a gyökerek számára. Minden második ősszel (nem minden ősszel, mint az egynyári nevelésnél) alkalmazz organikus talajtakarót, hogy biztosítsd a tápanyag-utánpótlást a talajban anélkül hogy túl sok nitrogént vinnél bele.

A gyomokat nem muszáj kihúzni az évelőként nevelt tormák körül – inkább vágd le őket, és hagyd, hogy belerohadjanak a talajba, mert ezzel némi tápanyagot biztosítanak a tormáknak és segítenek visszafogni a további gyomokat. Ügyelj arra, hogy a virággyomokat és magtokjaikat mindenképpen távolítsd el az ágyásból, mert ezek csak több fejfájást okoznak majd a következő évek során.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Rovarölo Calypso

Rovarölő permetezőszer repce, napraforgó, burgonya és alma védelmére.Hatóanyag: 480 g/l... Tovább

vizeletvizsgálat

Fontos diagnosztikai módszer,amely nemcsak a húgyszervek megbetegedéséről is felvilágosítást... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság Házi kert kert Növénytermesztés Zöldség