Bolti tojások
A bolti tojásokat általában olyan tyúkoktól kapjuk, amiket szűk ketrecekben, vagy ketrec nélküli, zsúfolt ipari ólakban tartanak. Ezek a madarak egészségtelen, kényelmetlen, forró körülmények között kénytelenek élni, és sosem találkoznak természetes élelemmel. Mindez gyengébb minőségű tojásokat eredményez.
Minőségbéli különbség
Mint láthatod, jelentős különbség van a szabadtartású, és a bezártságban tojt tojások között. A szabadon kapirgáló tyúkok nagyon változatos étrenddel élnek, hiszen rovarokat és leveleket is ehetnek, amikkel fehérjékhez és egyéb fontos tápanyagokhoz juthatnak. Ez a tojásaik minőségére és ízére is ihat.
A bolti és a szabadtartású tojások íze
Ha valaki evett már bolti és szabadtartású tojásokat, akkor az igazolni tudja, hogy érezhetően eltér az ízük, méghozzá a szabadtartásúak javára. Magasabb tápértékükről mélyebb sárgájuk is árulkodik. A szabadtartású tojások összességében kellemesebb ízt kínálnak, ezért érdemes vagy egy helyi kistermelőtől beszerezni őket, vagy saját tyúkokat vásárolnod erre a célra.
A bolti és a szabadtartású tojások szavatossága
Akik boltból szerzik be tojásaikat, azok hozzászoktak, hogy viszonylag gyorsan fel kell használniuk őket, különben hamar megromlanak. Az igazság az, hogy a legtöbb bolti tojást nagyjából 3 nappal az után szállítják a boltokba, hogy a tyúkok kitojták őket. Ezen kívül persze az is számít, hogy az üzlet milyen gyorsan pakolja ki őket a polcokra a helyi raktárból. A tojások akár egy hónapig is a bolti polcokon maradhatnak, így nehezen tudod majd eldönteni, hogy pontosan mennyire frisseket viszel haza. Ha azonban saját magadnak termeled meg, vagy egy helyi termelőtől szerzed be őket, akkor biztos lehetsz benne, hogy mindig friss tojásokat használhatsz majd a konyhában.
Tápérték
Mint fentebb olvashattad, a szabadtartású tojások tápértéke sem ugyan olyan, mint a bolti tojásoké. A szabadon tartott tyúkok tojásaiban lényegesen kevesebb káros összetevő (pl. koleszterin és telített zsír) van, viszont lényegesen több hasznos tápanyagot (omega-3, A- ,D- ,E-vitaminok) tartalmaznak. Mindez nem meglepő persze, hiszen a szabadtartású tyúkok sokkal egészségesebb, változatosabb étrenden élnek. Mivel több természetes tápanyagot visznek be a szervezetükbe, ezek egy része a tojásaikba is átkerül, onnan pedig a tányérodra.