Mik a különbségek a tojások között? - Mi mindenben különböznek egymástól a bolti valamint a szabadtartású tojások? Cikkünkben mindent elmondunk nektek a tojások közötti különbségekről, mutatom!

Melyik tojást fogyasszuk? – Különbségek a bolti és a szabadtartású tojások között!

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes
Különböznek a tojások

Bolti tojások

A bolti tojásokat általában olyan tyúkoktól kapjuk, amiket szűk ketrecekben, vagy ketrec nélküli, zsúfolt ipari ólakban tartanak. Ezek a madarak egészségtelen, kényelmetlen, forró körülmények között kénytelenek élni, és sosem találkoznak természetes élelemmel. Mindez gyengébb minőségű tojásokat eredményez.

Minőségbéli különbség

Mint láthatod, jelentős különbség van a szabadtartású, és a bezártságban tojt tojások között. A szabadon kapirgáló tyúkok nagyon változatos étrenddel élnek, hiszen rovarokat és leveleket is ehetnek, amikkel fehérjékhez és egyéb fontos tápanyagokhoz juthatnak. Ez a tojásaik minőségére és ízére is ihat.

A bolti és a szabadtartású tojások íze

Ha valaki evett már bolti és szabadtartású tojásokat, akkor az igazolni tudja, hogy érezhetően eltér az ízük, méghozzá a szabadtartásúak javára. Magasabb tápértékükről mélyebb sárgájuk is árulkodik. A szabadtartású tojások összességében kellemesebb ízt kínálnak, ezért érdemes vagy egy helyi kistermelőtől beszerezni őket, vagy saját tyúkokat vásárolnod erre a célra.

hirdetes

A bolti és a szabadtartású tojások szavatossága

Akik boltból szerzik be tojásaikat, azok hozzászoktak, hogy viszonylag gyorsan fel kell használniuk őket, különben hamar megromlanak. Az igazság az, hogy a legtöbb bolti tojást nagyjából 3 nappal az után szállítják a boltokba, hogy a tyúkok kitojták őket. Ezen kívül persze az is számít, hogy az üzlet milyen gyorsan pakolja ki őket a polcokra a helyi raktárból. A tojások akár egy hónapig is a bolti polcokon maradhatnak, így nehezen tudod majd eldönteni, hogy pontosan mennyire frisseket viszel haza. Ha azonban saját magadnak termeled meg, vagy egy helyi termelőtől szerzed be őket, akkor biztos lehetsz benne, hogy mindig friss tojásokat használhatsz majd a konyhában.

Tápérték

Mint fentebb olvashattad, a szabadtartású tojások tápértéke sem ugyan olyan, mint a bolti tojásoké. A szabadon tartott tyúkok tojásaiban lényegesen kevesebb káros összetevő (pl. koleszterin és telített zsír) van, viszont lényegesen több hasznos tápanyagot (omega-3, A- ,D- ,E-vitaminok) tartalmaznak. Mindez nem meglepő persze, hiszen a szabadtartású tyúkok sokkal egészségesebb, változatosabb étrenden élnek. Mivel több természetes tápanyagot visznek be a szervezetükbe, ezek egy része a tojásaikba is átkerül, onnan pedig a tányérodra.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-12

Ködös napok és az első hó esélye – heti időjárás előrejelzés

Időjárás előrejelzés a hétre. Fedezd fel, milyen időjárás vár a héten – köd, szitálás és akár az első hó is megérkezhet, hogy megadja az igazi téli hangulatot!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

olajok

ált. a növényi anyagcserében keletkező szerves vegyületek. A zsíros o. különböző... Tovább

kifutó

az istálló széltől védett oldalán, az épülethez csatlakozó, körülkerített, karám... Tovább

Tovább a lexikonra
Állattenyésztés Érdekességek