A választott konzerválási módszert a tartósítandó ételek pH értéke határozza meg, vagyis hogy mennyire savas ételekről van szó. A nedves dunsztolást 4,6 és annál alacsonyabb pH értékű (savas) ételekhez szokás csak használni, habár régebben kevésbé savas terméseknél is alkalmazták. A nyomással való tartósítással forráspont feletti hőmérsékletek érhetők el, amire azért van szükség, mert például a botulizmust okozó Clostridium botulinum baktérium képes túlélni akár a 100°C-ot is.
A házilag készített konzervek egy nagyon fontos szempontból biztonságosabbak, mint a bolti verziók. A forgalmazott konzervek belső falát egy műanyag réteg fedheti, amely biszfenol A-t (BPA) tartalmazhat. Ez a vegyi anyag még minimális mennyiségben is hormonzavarokat okozhat, továbbá fokozhatja a különböző daganatos megbetegedések, a terméketlenség, a korai pubertáskor illetve a különböző anyagcsere-rendellenességek, például a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.
Tippek a sikeres tartósításhoz
Ha csak most kezdesz el ismerkedni a tartósítással, akkor a legjobb, ha személyesen részt veszel egy adag házi konzerv elkészítésében. Kérdezd körben ismerőseidet és családtagjaidat, hogy ki szokott ilyesmit csinálni, és kérd meg őket, hogy csatlakozhass hozzájuk – így bevált, biztosan működő technikákat tanulhatsz, és a gyakorlati tanulás egyébként is a leghatékonyabb tanulási módszer.
1. Ha nem vagy benne biztos, hogy milyen tartósítási módszert használj, az adott termésekhez akkor válaszd a nyomásos eljárást.
2. Az eredmény minősége első sorban a nyers terményektől függ. Használj házi termesztésű, nem vegyszerekkel kezelt gyümölcsöket és zöldségeket, vagy győződj meg róla, hogy a tartósításra a vásárolt termékek organikusak. Ne tartósíts sérült, horpadt, foltos gyümölcsöket a tartósítás során – ezzel nem javíthatsz az állapotukon.
3. Tartósítás előtt mindig ellenőrizd a befőttesüvegeket, hogy nincsenek-e megrepedve, és hogy tökéletesen zárnak-e. A hibás üvegek továbbrepedhetnek és akár szét is törhetnek a nyomás alatt.
4. Mindig legyen kéznél a nyomástartósító kézikönyve. Ennél jobb útmutatót keresve se találnál az eszközhöz. A következő oldalon még több tipp és trükk vár!
Forrás: Fotó: pxhere.com