Tápoldatok használata, minden a tápoldatokról, a tápoldatok használatáról

A tápoldatozás előnyei, alkalmazható műtrágyák, tápoldatok készítése

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Minden a tápoldatokról

Tápoldatok készítése

Az oldatok összetételének tervezésekor az alábbi szempontokat vegyük figyelembe: ne okozzon eltömődést, és ne károsítsa a rendszer anyagát, a szántóföldi körülmények között is biztonságosan lehessen alkalmazni, a különböző összekevert sók képezzenek oldatot, az alkotórészek ne lépjenek káros reakcióba egymással és az öntözővíz sótartalmával.

Új oldatok használata előtt mindig végezzünk keverési próbát. Átlátszó falú edényben az öntözővizet oldószernek használva keverjük össze a tervezett oldatot. Két óra eltelte után vizsgáljuk meg az edényt. A keverék nem használható, amennyiben az edény alján, oldalán kiválásokat tapasztalunk, vagy az oldat opálos, nem átlátszó. Ne tegyük a vízbe az adott hőmérsékleten oldódó anyag maximális mennyiségét, mivel a hőmérséklet csökkenésével az kikristályosodhat. Külön figyelembe kell venni az egyes anyagok oldhatóságát, ha más alkotórészeket is használunk, mivel a keverékekben más lesz az oldhatóság.

Kalciumot, magnéziumot és vasat tartalmazó vízhez ne töltsünk foszforsavat a csapadékképződés megelőzésére. Soha ne keverjen savat vagy savas kémhatású műtrágyát klórozásra használt anyaggal. Ilyen anyagok azonos helységben tárolása is veszélyes. Soha ne a vizet keverje a savhoz, mivel hőképződés indulhat meg, és a vízgőz a savat kifröcskölheti. A védőfelszerelés használata kötelező! Biztonsági szempontból a kijuttatás során az oldótartályban csak egy öntözési szakasz kezeléséhez elegendő anyag mennyiségét adagoljuk. Ezzel elkerülhetjük a túladagolást.

hirdetes

Amennyiben folyamatosan többféle típusú és adagú kemikáliát használunk, úgy célszerűbb külön szivattyúkat alkalmazni. Ezzel elkerülhetjük az átszerelésből és az adagállításból származó hibákat. A berendezések beépítése tegye lehetővé a könnyű mosást, tisztítást. A mozgó alkatrészt tartalmazó szivattyúkat minden használat után el kell mosni, mivel a kiszáradáskor képződő sókristályok újra indításkor tönkreteszik a tömítéseket.

A szivattyúk bekötési pontjának kiválasztásához vegyük figyelembe a következőket. A szűrő előtti bekötés esetén az esetlegesen bejutott szennyeződéseket ki tudjuk szűrni. Amennyiben automata szűrőtisztás került beépítésre, úgy a kemikália szennyezheti a környezetet. Ebben az esetben az automata típusát úgy kell megválasztani, hogy mosás alatt a kemikália adagolását szüneteltesse. Amennyiben a tápoldatózó lehetővé teszi, szűrjük a tápoldatot, így a szűrő után is beköthető.

A tápoldatozás idejének meghatározására az öntözési cikluson belül két gyakorlat van. Az egyik módszer szerint a teljes öntözés alatt adagoljuk a kemikáliát. Ez a megoldás feltételezi a folyamatos, napi kisadagú kijuttatást. A berendezés ekkor beépített, nem áttelepíthető, az öntözött területen csak egyféle növény található. A másik módszer csak az öntözési idő második és harmadik negyedében juttat kemikáliát a rendszerbe, így lehetőséget ad a csővezetékek tisztavizes átöblítésére.

Ezt a megoldást használjuk, ha különböző növények találhatók a területen, vagy a kemikáliát szakaszosan adagoljuk egy-egy koncentráltabb adag kijuttatásával. A tápoldatozás egyenletességének megítéléséhez fontos szempont a működő öntözőrendszer vízkijuttatási egyenletessége, ennek minimális értéke 85% legyen. A műtrágya egyenletes kijuttatása a víz eloszlásától függ!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

tenyészállat

Az értékes utódok előállítására használt hím- v. nőivarú állat.Szűkebb értelemben... Tovább

Budapest Corvinus Egyetem

Egyetem Kertészettudományi Kar A KERTÉSZETI OKTATÁS TÖRTÉNETE A budapesti kertészeti... Tovább

Tovább a lexikonra
Mezőgazdaság