Fizikai védekezés a szúnyogok ellen
Ezek a módszerek nem csökkentik a szúnyogállományt, tehát ugyanúgy ott lesznek mindenhol, ahogyan eddig, de a kellemetlen találkozást megszüntethetjük a segítségükkel. Érdemes erős szúnyoghálót felhelyezünk az ajtókra, illetve az ablakokra, használjunk este ultrahangos készülékeket, és érdemes kipróbálni a légáramláskeltést is. Érdemes megelőznünk a bajt, a szúnyogok állományát csökkenthetjük, ha megszüntetjük a pangó vizet kertünkben. Takarítsuk ki az ereszcsatornákat, a vízelvezető árkokat, gödröket, a házi állatok vizét cseréljük minden nap, és szüneteltessük az esővíz gyűjtését is.
Biológiai védekezés a szúnyogok ellen
A nagy öregek mindig mindent jobban tudtak/tudnak, mint mi. Ők még odafigyeltek a környezetük jeleire, nemcsak a telefont nyomkodták egész nap…A régeik életmódbeli bölcsessége, a falusi települési és termelési viszonyok alkalmazkodtak és illeszkedtek az ökoszisztémába, segítették fajunk beilleszkedését a természeti rendszerekbe. A lakóházakat istállókkal vették körül, amik védőzónákat képeztek a legyek, illetve a szúnyogok ellen, így nem az embereket támadták a vérszívók.
Afrikában még ma is megfigyelhető ez a módszer, a kunyhók köré százas, vagy ezres szarvasmarha csordák karámjait építették, mert így folyamatosan gyérítették taposás által a trágyában fejlődő legyek állományát. A régi öregek kiegészítették a védőgyűrűt az eresz alatt költő fecskékkel, illetve a padlásokba beköltöző denevérekkel. Nekik ugyanis kedvenc táplálékuk a szúnyog.
Mára megváltozott a helyzet, a mai emberek mindent pusztítanak, a fecskék fészkét egyszerűen leverik, a denevéreknek esélyt sem adnak a beköltözésre, ezek az állatcsoportok minden hazai faja védetté, veszélyeztetetté vált mára, az utóbbi 20 évben több mint a felére csökkent az állományuk, és ha így folytatjuk, teljesen el fognak tűnni.
Ideje lenne, ha végre mindenki egy kicsit jobban odafigyelne az élővilágra, óvjuk meg közösen az állatállományt, eszméljetek rá végre, hogy szúnyogok, fecskék, és egyéb állatok nélkül összeomlana az egész ökoszisztéma, az pedig végzetes károkhoz vezetne! A fecskék védelméről korábbi cikkemben már beszéltem, olvassátok el ide kattintva, ha lemaradtatok volna róla!