Megkezdődött Magyarországon is a szúnyogok irtása, amire nagy szükség van, mivel sajnos estefelé nem lehet megmaradni a kertben a vérszívók miatt. Azt viszont kevesen tudják, hogy milyen veszélyei vannak ennek az irtásnak, most ezt áruljuk el nektek!
Szúnyoginvázió Magyarországon
Amikor csapadékmentes időszak volt a nyár elején Magyarországon, akkor nem sok vérszívóval találkoztunk, ez azonban rögtön megváltozott, amikor megérkezett a csapadék. Az esős időjárás miatt úgy érzékeljük, hogy hatalmas a szúnyoginvázió, ez azonban koránt sincs így, mivel a repülő rovarok száma folyamatosan csökken egész Európában, melynek hatására a madárállomány is fogy.
Egy szó, mint száz, megállapítható, hogy nincs több szúnyog Magyarországon az előző évekhez képest, sőt, sokkal kevesebb van belőlük! A hirtelen jött szúnyoginvázió az esős időnek köszönhető, mivel ilyenkor tömeges jelennek meg a vérszívók a számukra leginkább kedvező helyeket, ez azonban csak néhány kiemelkedő időszakot jelent. Nyugat-Európában már kimutatták, hogy a védett területeken legalább negyven százalékkal csökkent a repülő rovarok állománya pár évtized alatt, így a szúnyogoké is.
Mi a probléma a szúnyogirtással?
Leginkább az, hogy nem haladunk a korral, nem vesszük figyelembe azt, hogy mekkora károkat okozunk az élővilágban. A kötelező szúnyogirtáshoz jelenleg piretroidokat használnak a leggyakrabban, melyeket repülőről, vagy földi járművekről szórnak szét. Ezek az anyagok semmilyen veszélyt nem jelentenek melegvérűekre, viszont a repülő rovarokra, és a vízi élőlényekre igen. Egy tanulmány kimutatta, hogy az összes elpusztított rovarnak csak az egy százalékát teszik ki a csípőszúnyogok, tehát 1 szúnyogra jut 99 más rovar.
A madarak is veszélyben vannak a szúnyogirtás miatt!
A kémiai szúnyogirtás védett területen nem alkalmazható, súlyosan környezetszennyező és nem szelektív volta miatt, lakott területen viszont igen. Ez viszont nem várt következményekkel jár: csökken a rovartáplálékok mennyisége, de a minősége is, mivel a méreganyagok a szennyezett legyeket, méheket, szúnyogokat elfogyasztó állatokra is hatnak. Ez pedig odáig vezetett, hogy a leginkább városban lakó, repülő rovarokkal táplálkozó molnárfecske hazai állománya több mint a felére csökkent 1999 és 2013 között.
Ráadásul országszerte tapasztalnak a szúnyogirtás után madár elhullásos eseteket is, fekete rigók és széncinegék esetében, melyeknél egyik napról a másikra teljes fészekaljnyi fióka pusztul el…A tények tehát azt mutatják, hogy a szúnyogirtás csak kis mértékben gyéríti meg a szúnyogokat, viszont több más rovarfajra jelent óriási veszélyt, de még a madarakra is! Viszont van más lehetőség, amivel védekezhetnénk, ezt is megmutatom a következő oldalon!