A szőlő jótékony hatásai - Sok antioxidánst kínálnak
Az antioxidánsok (amelyek többek között a növényekben is megtalálhatók) segítenek „megjavítani” a szabadgyökök által megrongált sejteket. A szabadgyökök úgynevezett oxidatív stresszt okoznak, amelyet számos krónikus betegséggel párhuzamba állítottak már, úgymint a cukorbetegséggel, a szívbetegséggel és a rákkal is.
A szőlőkben rengeteg a hatékony antioxidáns vegyület – valójában több, mint 1600 féle jótékony hatású növényi vegyületet találtak már ebben az apró gyümölcsben. A szőlő antioxidánsainak nagy része a héjban és a magokban található, így a legtöbbször a termés ezen részeit tanulmányozzák a szakértők. A vörös szőlők kínálják a legtöbb ilyen antioxidánst, amit a színéért is felelős antociánoknak köszönhetünk.
A szőlőkben található antioxidánsok még az erjesztés után is megmaradnak, ezért tartalmazza őket nagy mennyiségben a vörösbor is. A szőlők egyik antioxidánsa a rezveratrol. Ezt a vegyületet alapos vizsgálatoknak vetették már alá, és kimutatták róla, hogy fokozza a szívbetegség, az alacsony vércukorszint és a rák elleni védelmet is. A szőlők továbbá béta-karotint, kvercetint, luteint, likopint és ellagsavat is tartalmaznak, amelyek mind hasznos antioxidánsok.
A szőlő jótékony hatásai - Csökkentheti a vércukorszintet és segíthet a cukorbetegség elleni védekezésben
Egy bögrényi (151 gramm) szőlőben) 23 g cukor található, ami a cukorbetegek számára aggasztó adatnak hangozhat. A szőlőknek alacsony (53-as) glikémiás indexe van – ez mutatja meg, hogy milyen gyorsan növelik a vércukorszintet. Ez már valamivel jobb hír azok számára, akiknek fokozottan ügyelniük kell a cukorbevitelükre.
A szőlőkben található vegyületek továbbá még akár csökkenthetik is a vércukorszintet. Egy 16 hetes, 38 férfival végzett kísérletben a napi 20 gramm szőlőkivonatot fogyasztóknál alacsonyabb vércukorszintet mértek, mint a kontrolcsoportnál.
A rezveratrolról kimutatták, hogy fokozza az inzulinérzékenységet, ami segíthet a szervezetnek a glükóz felhasználásában, ezzel csökkentve a vércukorszintet. Ez a vegyület a sejthártyákon található glükózreceptorok számát is növeli, aminek szintén jótékony hatása lehet a vércukorra.