2. Első lépések
1. Válaszd ki, hogy hová kerüljön az ágyás
Helyezd el a bálákat ott, ahol az ágyásokat szeretnéd tartani. Mint azt már említettük, a talaj minősége, pH-értéke, vagy egyéb tulajdonságai nem kell, hogy szempontok legyenek. Arra azonban figyelned kell, hogy a növények elegendő napfényt kapjanak, és a vízellátás is könnyedén biztosítható legyen számukra. Ha több bálát helyezel egymás mellé, akkor igyekezz mindig a vágott végű oldalaikkal egymás felé fordítani őket.
2. Készítsd elő a szalmabálákat
A báláknak némi preparációra lesz szükségük, mielőtt ideális termőközegek lehetnének. A szalmabálák a környezeti behatásoknak köszönhetően idővel természetes úton szétbomlanak. Ez a folyamat hőt termel, méghozzá sokat. El kell kerülnöd tehát, hogy a magok és a palánták megfőjenek az ágyásban. A szétbomlás folyamatáért a mikrobák felelősek, és valamennyit fel is használnak az organikus anyag tápanyagai közül. Ha még az előtt komposztot és palántákat helyezel a bálákba, hogy a mikrobák befejezték volna a dolgukat, akkor a növényeknek szánt tápanyagokat is elfogyasztják majd.
Ahhoz, hogy a szétbomlás megfelelően végbemehessen vízre van szükség, ezért a bálákat (mielőtt bármit ültetnél beléjük) alaposan meg kell öntöznöd. Nagyjából két-három héten belül lezajlik az elsődleges szétbomlás, de némi nitrogéntartalmú műtrágyával gyorsíthatsz a folyamaton. Két hét után kezdd el méregetni a bálák belső hőmérsékletét. Ha túl forrónak találod őket, akkor hagyj több időt nekik.
3. Kezdődhet az ültetés
Zsebes vagy lapos ágyas módszer?
A két módszer közül a zsebes az elterjedtebb. Zsebes ültetéskor széthúzod a szalmaszálakat, és 7-10 cm mély lyukakat alakítsz ki közöttük. Ezekbe a „zsebekbe” aztán komposztot vagy érlelt trágyát kell helyezni. Lapos megoldás esetén egy 5-7 cm vastag komposztot kell elkenni a bála egész felső oldalán. Bármelyik módszert is választod, a komposzt elkenése vagy betöltése után alaposan öntözd meg a bálákat, hogy előnyös gyökéreresztési körülményeket teremts növényeid számára.
Palántákat vagy magokat érdemes ültetni?
Sok kertész szívesebben használ magokat, mert a gyökerek így nagyobb eséllyel terjednek szét a bálákban. Szalmabálák jól szigetelnek és a lassan lebomló szalma melegen tartja a gyökereket. Ez azt jelenti, hogy előbb elültetheted bennük a magokat, mint ahogyan azt a talajban tehetnéd. Ez a tenyészidőszakot is meghosszabbítja, ráadásul nem kell a magok benti csíráztatásával és későbbi átültetésével (és az ezekből származó problémákkal) vesződni. Ha mégis bent indítod meg a magokat, akkor utána kényelmesen átültetheted őket a bálákban kialakított kis zsebekbe.
Milyen távolra ültesd őket egymástól?
A bálákba ugyan olyan sűrűn ültethetsz, mint bármelyik emelt ágyásba, vagy talán még valamivel sűrűbben is, hiszen a szalma kiváló szellőzést biztosít a gyökerek számára. A kúszónövények akár a bálák széléről is lelóghatnak, felszabadítva ezzel a helyet a többi növény számára.