A szalmabálás kertészkedés technikájának megalkotója Joel Karsten, aki „Straw Bale Gardens Complete” címmel még könyvet is írt módszeréről. A szalmabálás kertészkedés lényegében a növénytartós és az emelt ágyásos technikákat ötvözi, csak éppen itt a szalmabála biztosítja a tárolót és az emelt ágyást is.
A szalma az idő és az időjárás jóvoltából természetesen lebomlik, mindezt pedig csak elősegítik a rendszeres öntözés és a növények éhes gyökerei. A következőkben első körben felsorolunk tíz nyomós indokot, amik miatt érdemes kipróbálni ezt a módszert, majd röviden beszámolunk a legfontosabb tudnivalókról, amik egy szalmabálás ágyás elkészítéséhez szükségesek.
10 ok, amiért érdemes kipróbálni a szalmabálás kertészkedést
1. Bárhol alkalmazható
Ezt a technikát lényegében nem kötik sem éghajlati tényezők, sem USDA zónák. A trópusi vidékektől kezdve még a sarkkörön túl is tesztelték már őket. Nem számít az sem, ha egy területen rövidek a tenyészidőszakok, ugyani a szalmabálás módszer még ezt az időintervallumot is kibővíthetik egy-két héttel mind a szezon elején, mind a végén.
2. Minden terephez illeszkedik
Hegyoldal, sziklás vidékek, egyenetlen talaj – nem számít. Ha a bálákat elég stabilra csinálod meg, akkor lényegében bármilyen terepen eredményesen dolgozhatsz velük.
3. Teljesen figyelmen kívül hagyhatod a talajt
Mivel a növények gyökerei nem a talajban terjednek szét, így egyáltalán nem számít, hogy homokos, agyagos, vizenyős, vagy hogy milyen a pH értéke. Ezeket teljesen figyelmen kívül hagyhatod.
4. Nem kell szántani
Ez az előny szintén annak köszönhető, hogy a növényeket nem a talajba ülteted. Ez különösen jó hír azok számára, akik bármilyen okból nem képesek vagy nem akarnak szántani kertjükben.
5. Nem kell külön táptalajt szerezni
A külön vásárolt táptalaj beszerzése költséges és fáradalmas munka – ezt sem engedheti meg magának mindenki. A szalmabálák ezzel szemben jóval könnyebbek, mint bármilyen talajtípus, és előre összeállított kötegekben is fellelhetők. Éppen ezért egyszerűen szállíthatók és áthelyezhetők, mielőtt végső helyükre kerülnének. Egy kevés komposztra ugyan szükséged lesz egy bálaágyás megindításához, de még így is jóval kevesebbre, mintha hagyományos módszerrel nevelnéd növényeidet. A következő oldalon folytatom!