A szalmabála kertészkedés további előnyei
6. Kíméletes mozdulatok
Ismét egy jó hír azoknak, akiknek túlságosan megerőltető az egész napos hajlongás. Az ültetés, a növények ellenőrzése, a karóhoz kötés, a szüretelés és minden más feladat is jóval kényelmesebb magasságban végezhető.
7. Sem tárolók, sem emelt ágyások nem kellenek hozzá
Ugyan korábban azt írtuk, hogy ez a módszer az emelt ágyásokat és a növénytartós termesztést ötvözi, valójában ezen technikák legjavából merít csak, ezért nincs szükség sem növénytárolót beszerezni, sem pedig emelt ágyást építeni. A szalmabálák továbbá jóval olcsóbbak is, és habár minden tenyészidőszakban frissekre lesz szükséged, végül minden maradék újrahasznosítható más célokra.
8. Egyszerűbb gyomlálás
A gyomokért sem kell lehajolgatni – minden megjelenő kéretlen vendég egy egyszerű mozdulattal kihúzható a bálából, és nem kell attól félni, hogy gyökerük beleszakad a talajba.
9. Nem kell felásni a gyökérzöldségeket
Az olyan zöldségeket, mint például a krumplikat sokkal egyszerűbb szüretelni, mintha a talajból kéne kiásnod őket. A bálás módszerrel nem kell attól félned, hogy az ásóval véletlenül szétvágnád a terméseket, és a földet sem kell lemosnod róluk utólag.
10. Bőséges termés
Ha más nem, ez biztosan meggyőz majd: ha mindenből ugyan annyit használsz fel, mintha hagyományos ágyásba ültettél volna, még akkor is 25%-kal nagyobb terméshozam garantált szüreteléskor. Ezért főleg a gyökereknek biztosított szabadság és a jól szellőző ültetőközeg felelős. A következő oldalon elmondom, hogy kezdj bele a szalmabála kertészkedésbe!
Hogyan kezdj hozzá a szalmabálás kertészkedéshez? – Szükséges anyagok
Szalma
Ez nem is kérdés. Használhatsz búzát, zabot, árpát, lucernát vagy rozst is, de a szalma minden esetben biztonságosabb megoldás, mint a széna, ugyanis ez utóbbi tele lehet magvakkal, amik gyomproblémákat idézhetnek elő. Valamilyen zsinórral összekötött, sűrűn csomagolt szalmát érdemes használni tehát.
Komposzt
Némi alaposan érlelt komposztra is szükséged lesz, ami megadja a kezdőlöketet növényeid számára. Persze nem kell belőle sok, csak épp annyi, ami elég azokba a lyukakba, amikbe a palántákat ülteted. Fél kilónyi komposzt bőven több, mint elegendő egy-egy lyukba. Egyes kertészek egy egész réteg komposztot szétterítenek a bála felső felületén.
Víz
Rendszeres vízellátást kell biztosítanod báláidnak, hogy a bennük termő növények jól érezzék magukat. A szalma jól tartja a vizet, szóval igazából még annál is kevesebbet kell majd használnod, mint amennyire a talajban nevelt növényeknél szükséged lenne. Ettől függetlenül rendszeres öntözéseket kell majd végezned báláidon.
Műtrágyák
A szalmabálák lebomlás közben biztosítanak ugyan némi tápanyagellátást a növények számára, de az esetek többségében ez nem elegendő egy nagyobb ágyás fenntartására. Bármilyen műtrágyát alkalmazhatsz, amit a talajban nevelt növényeknél is használnál, de ahogy ott, úgy itt sem szabad túlzásokba esni. A következő oldalon folytatom!