Ezért sárgulnak a paprikák levelei

Sárgul a paprika levele, mit tegyek? – Szakértőnk válaszol!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Sajnos az utóbbi napokban nagyon sokan fordultak hozzánk azzal a problémával, hogy sárgul a paprika levele. Szakértőnket kértük meg arra, hogy segítsen nektek, ő pedig örömmel állt a rendelkezésünkre, nézzük, miért sárgul a paprika levele és mit lehet tenni ilyenkor! 

Ezért sárgul a paprika levele

A paprikák a kertek és konyhák legnépszerűbb zöldségei közé tartoznak, ami nem csupán gasztronómiai sokoldalúságuknak köszönhető, hanem annak is, hogy szinte bármilyen körülmények között termeszthetők. Persze ez nem jelenti azt, hogy a paprikák mindennemű problémától mentesek lennének, ami a sárguló paprikaleveleken is egyértelműen megmutatkozik.

A sárga levelek sosem jelentenek jót egy paprikapalántán, ezért fontos, hogy minél előbb kiderítsd, mi okozza őket, hogy orvosolhasd a problémát. Még a legprofibb gazdákkal is előfordul, hogy paprikáik levelei besárgulnak valamitől. Senki sem lát szívesen sárga leveleket paprikapalántáin, de ha mégis ilyen helyzetbe kerülsz, tüzetesen meg kell vizsgálnod őket, hogy kiderítsd, mi okothatja a problémát.

A legtöbb esetben a vízstressz és a tápanyaghiány felelősek a sárguló paprikalevelekért, ezért ügyelj a megfelelő öntözési ütemterv betartására. Ne feledd továbbá, hogy ha egyszer egy levél besárgul, akkor az végleg sárga is marad, ezért koncentrálj inkább arra, hogy mindent megadj palántáidnak, amitől új, egészséges leveleket növeszthetnek. Íme tehát a paprikalevelek sárgaságának hat leggyakoribb okai!

hirdetes

Miért sárgul a paprika levele - Vízstressz

Az esetek túlnyomó többségében a túlöntözés áll a paprikalevelek sárgulása mögött, nem pedig a vízhiány. Mint azt bizonyára tudod, a paprikák imádják a meleg, száraz körülményeket, és jobban tűrik a szárazságot, mint a legtöbb növény. Ha kiszáradnak, akkor leveleik először szimplán lekonyulnak, de egy gyors öntözés hatására új erőre kapnak majd. A vízstressz a rendszertelen öntözés eredménye, és gyakran okozhat sárguló leveleket, satnya növekedést, illetve szegényesebb termést is.

A legtöbben tisztában vannak vele, hogy a vízhiány árt a növényeknek, hiszen időnként minden növénynek szüksége van némi folyadékra. Amit azonban kevesebben tudnak, az az, hogy a növényekre a túlöntözés is komoly veszélyt jelenthet. Ha cserépben vagy ládában neveled paprikáidat, akkor nagyon fontos, hogy rendszeresen öntözd őket, hiszen a növénytartókban sokkal hamarabb kiszárad a talaj. Ügyelj persze arra is, hogy a felesleges vizet mind a virágföld, mind pedig a növénytartó alja segítsenek elvezetni a gyökerektől.

Mivel orvosolható a vízstressz?

A vízstressz elkerülése érdekében napi szinten ellenőrizd paprikapalántáidat, és figyelj oda a megfelelő, rendszeres öntözésükre. Dugd az ujjad a földbe mellettük, és nézd meg, hogy mennyire száraz. Ha durván 5 cm mélyen még nyirkos, akkor aznap már nem kell öntöznöd őket. Ha száraz, akkor jöhet a víz! Ha precízebb szeretnél lenni, akkor egy vízmérőt is beszerezhetsz a talaj víztartalmának ellenőrzésére. Nem ez az egyetlen oka a paprika sárguló leveleinek, a következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet! 

Mindvolution képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

máj

a gerincesek legnagyobb, változó alakú, sokrétű funkciót ellátó, barnásvörös, lebenyekre... Tovább

szamár (Equus asinus)

a ->páratlanujjú patások rendjének lófélék (Equidae) családjába tartozó faj. A házi-sz.... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem