Az egyre melegedő éghajlati viszonyok következtében a nyarak egyre forróbbak és szárazabbak lesznek, míg a tél enyhébbé válik. Ez a jelenség jelentős hatással van a mezőgazdaságra, a vízkészletekre és az élővilágra is. Az egyre melegedő éghajlati viszonyok és a sokak által hangoztatott klímaváltozás hatásai Magyarországon is teret nyitnak újfajta növények könnyebb termesztésére. Ilyen új alternatíva a csípős paprika termesztésében is megfigyelhető akár a kiskerteket nézzük akár a nagyobb volumenű növénytermesztést figyeljük meg. Míg egyes növények számára egyre kedvezőtlen például a forró, nyári időszak mások kifejezetten kedvelik a hőséget és sokkal jobban is fejlődnek ilyen körülmények között.
Csípős paprika fajták, amiket már a nagyszüleink is fogyasztottak
Mielőtt belevágnánk a legújabb és legkülönlegesebb csípős paprika típusokból szemezgetni érdemes egy kis nosztalgiával megfűszerezett visszatekintést tenni. A csípős paprikák fogyasztása Magyarországon is jellemző. Sokan el sem tudnák képzelni egy jó marhapörköltet vagy egy gulyáslevest egy kis hegyes erős vagy cseresznye parika nélkül. Magától értetődő, hiszen már a nagyszüleinktől is ezt láttuk, generációk óta szerves része a magyar gasztronómiának.
A csípőspaprika fogyasztásának hagyománya Magyarországon több évszázados múltra tekint vissza. Az amerikai kontinens felfedezése után, a 16. században került Európába a paprika, és viszonylag hamar eljutott Magyarországra is. Meglehetősen rögös úton történt volt hazánkban ennek a növénynek az elterjedése. Először azt gondolták róla, hogy mérgező így kezdetben csak dísznövényként volt jelen a háztartásokban. Ennek ellenére, később felfedezték gasztronómiai értékeit is, így a csípőspaprika egyre népszerűbbé vált a magyar konyhában. A paraszti kultúrában is elterjedt és később már széles körben használt fűszer lett.
Manapság már nem csak ezek a klasszikusnak mondott csípős paprika fajták érhetők el. Be lehet szerezni szinte bármilyen csípős paprika magot, a nagyon extrémektől kezdve a más országok kedvencein át a rekordtartó nagyon csípős paprika magokig. A scoville skála alapján lehetőség van az egyesfajtákat rendszerezni és sorrendbe tenni is, így minden érintett „csípős kedvelő” kiválaszthatja a saját szája-íze szerinti legmegfelelőbbet.
A mindenki által ismert és közkedvelt csípős paprika a Jalapeno
Jalapeno jellemzői:
Scoville-skála: 2.500 - 8.000 Shu
Jellemzők: Közepesen csípős, kicsi, zöld vagy piros paprika, amelyet gyakran használnak mexikói ételekben.
Információk a szedésről és termesztésről
A jalapeno paprika termesztése tavasszal kezdődik, amikor a talaj hőmérséklete eléri a 20-25 °C-ot, és általában 70-80 nap alatt érik be. A növényeket jól vízelvezetett, tápanyagban gazdag talajba ültetik, és rendszeres öntözést igényelnek, különösen a meleg, száraz időszakokban. Ezt a fajta csípős paprikát nyáron és kora ősszel szedik, amikor a paprikák még zöldek, de már elérték teljes méretüket és keménységüket.
Egyéb csípős paprika fajták, amiket sokan szeretnek
Cayenne: Hosszú, vékony, piros paprika, amelyet gyakran szárítanak és őrölnek cayenne borsként.
Scoville-skála: 30.000 - 50.000 Shu
Habanero: Kis, harang alakú paprika, amely rendkívül csípős, és gyakran használják szószokban és mártásokban.
Scoville-skála: 100.000 - 350.000 Shu
A habanero és a cayenne csípős paprika fajták termesztése nagyon hasonló. Mindkettő esetében tavasszal kezdődik, amikor a talaj hőmérséklete eléri a 20-25 °C-ot, és meleg, napos helyre van szükségük a jó fejlődéshez. A növényeket jól vízelvezetett, tápanyagban gazdag talajba ültetik, és rendszeres öntözést igényelnek, különösen a virágzási és terméskötési időszakban. Ezeket a csípős paprikákat nyáron és kora ősszel szedik, amikor elérik a teljesen érett növekedési fázist.