A fekete folt egy gombás betegség (Diplocarpon rosae), amely a rózsákat érinti; a rózsák fekete foltja hűvös, nedves időben fejlődik. A gomba fekete foltok formájában fejlődik ki a leveleken, ami végül a levelek sárgulását és lehullását okozza. Amellett, hogy csúnyán néz ki, súlyosan meggyengítheti a rózsanövényt. Olvasd el a rózsákon lévő fekete foltok kezelésével kapcsolatos információkat.
Mik azok a fekete foltok a rózsák levelein?
A fekete foltok a rózsák levelein általában gombás megbetegedésre utalnak, amelyet fekete foltosság (Black Spot) néven is ismernek. Ez egyike a leggyakoribb rózsabetegségeknek, és jellemzően a nedves, meleg környezetben terjed gyorsan.
A fekete foltosságot a Diplocarpon rosae nevű gomba okozza. A levelek felszínén megjelenő fekete foltok kezdetben aprók, majd idővel nagyobbak és elterjedtebbek lehetnek. A fertőzött levelek sárgulnak, majd hullani kezdenek. Ha a probléma nem kezelhető, a rózsanövény gyengülhet, és csökkenhet a virágzása is.
A fekete folt betegség életciklusa
Bár a fertőzött levelek ellen nincs gyógymód, a fekete foltosodás megelőzhető. A meglévő spórák a fertőzött lehullott leveleken és töveken telelnek át, várva a kedvező feltételeket. A spórák tavasszal csíráznak, és a csírázás előtt hét órán keresztül folyamatosan nedvesnek kell lenniük. A spórák a fekete elváltozásokban termőtesteket, úgynevezett acervulusokat fejlesztenek. Ezek spórákat termelnek, amelyek az új szövetekre fröccsennek, és terjesztik a betegséget.
Így előzd meg a rózsák foltosodását: adj a növénynek ideális növekedési feltételeket
A növénybetegségek elkerülésére igaz, hogy az egészséges, életerős növény kevésbé érzékeny a problémákra. A rózsák a napos helyet részesítik előnyben, jól vízelvezető talajjal és rendszeres, heti öntözéssel. Ültesd a rózsákat olyan helyre, ahol reggel napsütést kapnak, ami segít a nedvesség kiszáradásában a levelekről. A legjobb az egész napos napsütés.
Jó légáramlás
Biztosíts jó levegőáramlást a rózsanövények körül és azon keresztül. Ne ültessük a rózsákat túl közel más növényekhez. metsszük meg, hogy a vesszők közötti réseket, ha a növény túl sűrűsödik és a levegő nem jut át. A jó levegőkeringés és a vesszők keresztezésének megakadályozása révén a fekete folt nehezebben terjed.
Megfelelő öntözés
Kerüld a levelek nedvesedését öntözés közben. Nem sokat tehetsz az eső ellen, de kerüld a fej feletti locsolókat, és a vizet közvetlenül a növény gyökereire irányítsd.
Metszés
Vágd vissza a rózsákat, ha fekete foltot látsz. Távolítsd el a fertőzött leveleket, és minden ősszel alaposan tisztítsd meg, ugyanis a spórák a leveleken és a száron maradhatnak, és újra megfertőződhetnek, amikor a körülmények kedvezőek. Fertőtlenítsd a metszőollókat 10 százalékos fehérítőoldattal vagy alkohollal a vágások között. Dobd ki a fertőzött leveleket és vesszőket – ne komposztáld őket, mert a spórák újra megfertőzhetik a növényeket. Ügyelj arra, hogy a lehullott leveleket is takarítsd el és dobd ki.
Mulcs
Vigyél fel vastag talajtakaró réteget a növény alapja köré. A talajtakaró megakadályozza, hogy a talaj felfröccsenjen a növényre, és ha a spórák jelen vannak a talajban, segít megakadályozni a fekete foltok terjedését a rózsákon. Ügyelj arra, hogy a talajtakaró ne tartalmazzon rothadó fát, mivel nedves környezetben gomba fejlődhet ki.
Helyi permetek kezelésre és megelőzésre
Vannak kereskedelmi és házi készítésű megoldások, amelyek segítségével megpróbálhatod megakadályozni a fekete foltok terjedését. A kezelés időigényesnek tűnhet; ez egy bosszantó probléma, amelyet csak lassítani lehet, mivel semmi sem tudja igazán elpusztítani a fekete foltokat a rózsákon. Kora tavasszal, valamint heves esőzés után hetente permetezni kell a növényeket, hogy megakadályozd a fekete foltok megjelenését. Permetezd be az egész növényt, beleértve a levelek tetejét és alját, valamint a szárakat. Fontold meg a télen alvó permetezés használatát az áttelelő spórák elfojtására.