3. Használj minőségi magvakat
„Ki mint vet, úgy arat” – ennél tökéletesebb szólást keresve sem találnál, ha a magok minőségéről van szó. A minőségi magok megbízható, elismert forrásokból való beszerzése a legbiztosabb módszer erre. A minőségi magokra soha ne sajnáld a pénzt – inkább vásárolj kevesebb jobb minőségűt, mint egy zsák szemetet. Érdemes a betegségeknek ellenálló, bő termésű változatokra vadászni! A különböző kertészeti katalógusok és weboldalak jó forrásai lehetnek az erre vonatkozó információknak, de ritkán találsz megbízhatóbbat a helyi termesztők tanácsainál és javaslatainál. A legjobb, ha tőlük vásárolod a magokat illetve a helyi ereklye változatokat saját kertedbe.
Az olcsóbb, csomagokban vásárolható magvak ugyan csábítóak lehetnek, de korántsem olyan megbízhatók, mint a helyi növények edzett magvai. Sok elismert cég nagy tételben árulja a magjait a kiskereskedőknek, akik általában kisebb csomagokban árusítják azt, azonban ezek között lehetnek régi vagy kevésbé jó minőségű magok is. Persze ha sikerül egy olyan változatot találnod, amit már rég óta keresel, ráadásul jó áron, akkor érdemes megvásárolni. A magok minőségére főleg a frissességük (tehát hogy milyen idősek) van hatással, de ha sikerül belőlük néhány növényt kicsíráztatni, akkor szép termésre számíthatsz.
4. Kezdj neki korán
Az olyan gyorsan fejlődő zöldségek, mint a retek, répa, saláta, borsó és spenót közvetlenül is elvethetők a talajban nem sokkal az utolsó fagy után. Ezek általában 6-8 hét után készek a szüretelésre, ezért rövid időn belül bőséges termésre számíthatsz velük. Az olyan zöldségeknél viszont, amelyeknek 8-10 hétre van szükségük, érdemes hamarabb elkezdeni a folyamatot. A paradicsom, paprika és tök élete gyakran házon belül indul, és ahogy az idő jobbra fordul, úgy ők is kikerülnek a szabadba.
A palántákat ültetésre készen is megvásárolhatod, de a saját magokból időben megindított termesztés nem csak olcsóbb, hanem nagyobb választékot is biztosít. Időszűkében persze fordulhatsz az ültethető palántákhoz is.
5. Biztosíts elegendő fényt
A palántáknak erős rikító fényre van szükségük – jobb esetben olyanról, ami egy fenti forrásból érkezik – hogy egészségessé és erőssé váljanak. Ha ablakba helyezett palántanevelő tálcát használsz, akkor rendszeresen forgasd, hogy minden palánta elegendő fényt kapjon és elkerüld az egyenetlen növekedést. A fényhiányos növények gyengék és sokkal hajlamosabbak lebetegedni is. Fényhiány esetén fluoreszkáló égőkkel biztosítsd a megfelelő világítást, a növényektől legfeljebb 15 centi távolságban elhelyezve azokat.