10. Figyelj oda a mély öntözésre
Csakúgy mint az embereknek, a növényeknek is vízre van szükségük az anyagcseréjük működtetéséhez. A vízhiányos növények mind növekedésükben mind virágzásukban és termőképességükben is elmaradnak a megfelelően öntözöttektől, és sokkal hajlamosabbak a különböző betegségekre is. Az eső és víz formájában érkező természetes csapadék és a levegő páratartalma a legtöbb növény vízigényeinek csupán egy részét képes kielégíteni. Az éghajlattól és időjárástól függően több öntözésre is szükség lehet, főleg a forró szárazság idején.
A kertészek több elmés módszerrel igyekeznek megoldani ezt a problémát. Ezen technikák közé tartozik az esővíz későbbi felhasználásra való tárolása, az elhasznált víz (nem szennyvíz) összegyűjtése és a csepegtető öntözőrendszerek alkalmazása.
Bármelyik módszert is választod, a mélyreható öntözés garantálja a legjobb eredményeket. A vizet ideális esetben a növények gyökereihez eljuttatni, nem a talaj feletti részükre permetezni. A felületes öntözés hatására a növények gyökerei nem próbálnak mélyebbre hatolni, ezért hajlamosabbak lehetnek a talaj legfelső rétegével együtt kiszáradni. Ha kell, ritkábban végezd az öntözést, de minden esetben hagyd a vizet mélyen beszivárogni a talajba. Ez arra ösztönzi a gyökereket, hogy mélyebbre nőjenek és az alsóbb talajrétegek tápanyag- és vízforrásait is elérhessék.
11. Metszés és csipkedés szükség szerint
A kezdő kertészek számára talán szívszorító lehet lecsippenteni a paradicsomok vagy uborkák egészséges szárainak végét. Ez a látszólag kegyetlen eljárás azonban biztosítja, hogy a növények a megfelelő helyekre koncentrálják az energiájukat a növekedés és termés maximalizálása érdekében.
A paradicsomok miután elérik a megfelelő méreteket, megjelennek rajtuk a termések, majd azok is fejlődni kezdenek. Az olyan területeken, ahol a termőszezon rövidebb, érdemes megvárni míg 3-4 termés megjelenik, majd lecsípni a felettük lévő részt, hogy a növény a megjelent termésekre koncentrálja az energiáját. A hosszabb termőszezonokban 4-5 termést is meghagyhatsz. A különböző tökfajták méretes levelei közül érdemes néhányat időnként lemetszeni a levél száránál. Ez szintén azért fontos, hogy az erőforrások megfelelő helyeken kerüljenek felhasználásra. Az extra virágokat is érdemes eltávolítani, hogy a zsúfoltságot elkerülhesd.
12. Használd fel az állatvilág segítségét
Próbálj minél több jótékony rovart és madarat csalogatni kertedbe, mert ezek segítenek a beporzásban és növelik a termés mennyiségét. Egy állatbarát kert megteremtésének egyik legjobb módja a mérgező rovarirtó szerek mellőzése.
Színes, nektárral teli virágok ültetésével lepkéket és méheket vonzhatsz kertedbe. A katicák és imádkozó sáskák előszeretettel fogyasztják a levéltetveket és egyéb káros élősködőket, a madarak pedig a nagyobb kártevőket pusztítják.