6. Tartsd melegen őket
A bent megkezdett csíráztatás módszere valójában a meleg tavaszi körülményeket hivatott utánozni. A kihajtás és kezdeti növekedés ösztönzése érdekében biztosíts meleg környezetet az izzólámpák egyszerre biztosítanak meleget és fényt is, a fluoreszkáló fények azonban csak a fényigényeknek képesek eleget tenni, így ezek nem alkalmasak a palánták melegen tartására. A palánták melegítésére kialakított szőnyegek is segíthetnek a megfelelő körülmények kialakításában.
Miután kibújtak a földből, átlátszó műanyag fóliával utánozhatod a melegházak körülményeit számukra. Ehhez könnyedén hozzászokhatnak, ezért különösen óvatosan kell eltávolítanod őket a meleg, párás környezetből – permetezd őket rendszeresen, hogy hozzászokjanak a „melegházon kívüli” körülményekhez.
7. Mindig jó minőségű talajba ültess
A kertbe kiültetett palánták a talajból szerzik szinte minden szükséges táplálékukat, illetve azokból az adalékanyagokból, amiket ahhoz hozzáadsz. Ha 6 és 7,5 közötti pH-értékű talajjal rendelkezel, akkor a minőségi komposzton és trágyán kívül nem sok egyébre lesz szükségük a növényeidnek. A rossz minőségű talaj különböző eljárásokkal feljavítható, de az emelt ágyások jelenthetik talán a legjobb megoldást még rosszabb minőségű talaj esetén is.
8. „Etesd” a növényeidet
Növényeidnek fejlődésük során különböző tápanyagokra lesz szükségük, amiket nitrogént, foszfort, káliumot, kalciumot, magnéziumot és ként tartalmazó műtrágyákkal adhatsz meg nekik. Ez segít serkenteni a növekedést és bőségesebb terméshez is vezet. A természetes módszerek hívei inkább a komposztra, organikus trágyára, vermikomposztra és hasonló, mesterséges anyagoktól mentes megoldásokra támaszkodnak, amikkel a fent említett makrotápanyagok mellett vasat, cinket, rezet, mangánt és egyéb fontos összetevőket tartalmaznak.
9. Növeld a vízmegtartást
A nedves talaj arra ösztönzi a gyökereket, hogy mélyebbre hatoljanak, hiszen a puha földben sokkal könnyebb a növények számára a terjeszkedés. Az ásványi sókat a növények gyökerei csak úgy képesek felvenni, ha azok előbb feloldódnak a vízben, tehát a nedves talaj fokozza az ilyen ásványi anyagok hozzáférhetőségét.
Az agyagos talaj bár nagyszerű vízmegtartó, az apró szemcséi miatt a gyökerek számára nehéz terjeszkedni a sűrű talajban. A homokos talaj ennek az ellenkezője: a gyökerek könnyedén áthatolnak rajta, de nem képes olyan sokáig megtartani a vizet. Azonban egy kis organikus anyag hozzáadásával mindkét problémát könnyedé orvosolhatod. A komposzt, tőzegmoha és trágya növelik a vízmegtartást, szellősebbé is teszik a talajt és rengeteg tápanyagot is tartalmaznak a növények számára.