A paradicsomfa társültetése
A gilisztaűző varádicsnak nagyszerű helye lehet paradicsomfáid tövében, ugyanis magukhoz vonzzák a méheket, amik így a fa beporzásában is besegítenek majd. Ezen kívül jó társa lehet a paradicsomfának az orvosi zsálya, a közönséges guáva, a kapor és a bazsalikom is.
A paradicsomfa kártevői és betegségei
A paradicsomfára nem jellemzők súlyos egészségügyi problémák, de van néhány olyan kártevő és fertőzés, amiről jó, ha tudsz. A paradicsomfák gyakori kártevői lehetnek a levéltetvek, a liszteskék és a csigák. Ezek kezeléséről itt olvashatsz bővebben, de nézzük, hogy mi mindennel találkozhatsz még tamarillóid termesztése során!
Lisztrharmat
A lisztharmat az egyik leggyakoribb növénybetegség, ami főleg párás időben terjed a kertekben. Ha a lisztharmatra jellemző fehér foltokat véled felfedezni paradicsomfáidon, akkor készíts oldatot szódabikarbónából és vízből, majd permetezd le vele a fertőzött leveleket, méghozzá minél előbb!
Uborka mozaikvírus
Ez a betegség torzzá és foltossá változtatja a növények leveleit, illetve lelassítja a növény növekedését is. A levéltetvek gyakran terjesztik. Ügyelj rá, hogy paradicsomfád közelében ne legyenek gyomok, mert ezekben is előszeretettel bújnak meg olyan kártevők, amik mozaikvírust és más betegségeket terjeszthetnek. Ne felejtsd el rendszeresen fertőtleníteni kerti szerszámaidat, hogy elkerüld a betegség terjesztését.
A paradicsomfák szüretelése
A paradicsomfák termései, a tamarillók a faágakon érnek meg. Ha túl korán szeded le őket, akkor túl savanyúak lesznek. Szüretelésükkel egészen addig várhatsz, míg el nem kezdenek lepotyogni a talajra. Ezt érdemes naponta többször is ellenőrizni, ha teheted. A leszüretelt tamarillókból csatnit, lekvárt, befőttet, szószokat és egyéb finomságokat készíthetsz, és persze frissen is megeheted őket magukban, gyümölcssalátákban és így tovább.