A paradicsomfa ültetése
A paradicsomfák szubtrópusi növények, így azokon a területeken érzik magukat a legjobban, amelyeken a hőmérséklet egész évben 10°C felett marad. A kifejlett paradicsomfák sokkal szívósabbak, és akár -2°C-ig is hidegtűrőek lehetnek. Habár ilyenkor a fák levelei és kisebb ágai lepotyoghatnak, maga a fa képes túlélni az ilyen fagyos hőmérsékleteket, és később újra teremni fog. Hazánk éghajlata nem éppen mondható szubtrópusinak, de az ilyen „hűvösebb” területeken élők számára sincs veszve minden: a Cyphomandra corymbiflora paradicsomfák lényegesen hidegebb, akár -9°C-os hőmérsékleteket is képesek túlélni. A lényeg, hogy széltől védett, mindig napos helyre ültesd őket!
A paradicsomfa fényigénye
A paradicsomfáknak minél több napfényre van szükségük, ezért ültesd őket olyan helyekre, ahol a lehető legtöbb napfény éri majd őket a nap folyamán. Az árnyékban nevelt paradicsomfák lényegesen kevesebbet teremnek, és a betegségekre is fogékonyabbak.
A paradicsomfa talajigénye
A paradicsomfa számára az 5,8-7,0 közötti pH-érték a legideálisabb. Fontos, hogy a talaj jól elvezesse a vizet, és hogy tele legyen tápanyagokkal. Ennek érdekében dolgozz bele egy adag alaposan érlelt trágyát, és a későbbiekben is pótold ezt neki. Ha a talaj túl nedves, akkor előfordulhat, hogy a paradicsomfa eldől, ugyanis nincsenek mélyre nyúló gyökerei. Fiatalabb korukban előfordulhat, hogy karózni kell őket, míg meg nem erősödnek.
A paradicsomfa ültetési ideje
A paradicsomfákat tavasszal ajánlott kiültetni a szabadba, amikor már elmúlt a fagy veszélye.
A paradicsomfaültetése növénytartóba
A paradicsomfák a kisebb fák közé tartoznak, így akár növénytartókban is nevelheted őket. Ez különösen hasznos azokon a területeken, ahol hűvösebb az idő, és időnként mozgatni kell a fákat, hogy mindig napon lehessenek – ne felejtsd el, hogy -2°C alatt elpusztulhatnak (kivéve persze a hidegtűrő fajták). Extrém hideg időben a növénytartók melegebb helyekre is átmozgathatók, amíg újra fel nem melegszik a levegő a szabadban. Fontos, hogy a növénytartó aljára egy réteg kavicsot szórj, ami segít majd a víz elvezetésével. Használj jó minőségű termőföldet és a gyümölcstermés során havonta egyszer adagolj folyékony tápszert fáidnak.