Ezeket a hibákat idén ne kövesd el a paradicsom termesztése során: a leggyakoribb paradicsom termesztési hibák!

9 gyakori paradicsom termesztési hiba, amelyet jobb, ha elkerülsz

NA
hirdetes

A paradicsomnövények arról híresek, hogy kissé nyűgösek a termesztés során és úgy tűnhet, hogy sok mindent el lehet rontani. De gyakran a rossz betakarítás vagy a betegségektől hemzsegő növények elkerülhetőek egyszerűen és könnyen. Íme egy kis pillantás a 9 leggyakoribb paradicsomtermesztési hibára. 

Paradicsom termesztési hibák

1. hiba: Túl korán vagy túl későn ülteted el a paradicsomot

A kertészek az utolsó fagy előtt rutinszerűen kihelyezik a zsenge, fiatal növényeket. A fagypont rövid időn belül pedig megrázza a palántákat. Még ha a palántát nem is pusztítja el a késői fagy, valószínűleg csökevényes lesz, és több hét kell, hogy visszanyerje erejét és lendületét. Ezért törekedj arra, hogy a paradicsompalánták kiültetése a szabadba mindenképpen a fagy elmúlása után történjen, amikor az éjszakai hőmérséklet nem megy 10 fok alá. 

2. hiba: Rossz paradicsom palántákkal kezdjük

Állj ellen a késztetésnek és ne vedd meg a nagyobb, látványosabb paradicsom palántákat a kertészetben. Paradicsom palánta vásárlásakor vagy saját termesztése során törekedj olyan növényre, amely zömök, egyenes szárral és élénkzöld levelekkel rendelkezik. A magas palánták és a virágzó növények gyakran hetekkel tovább tartanak a kertben, mint a zömök palánták.

3. hiba: Nem ültetünk elég mélyre

A paradicsom, a legtöbb növénytől eltérően, a fő szár mentén képes gyökereket hozni. Ennek a különleges képességének köszönhetően a paradicsom palánták több centiméterrel mélyebbre ültethetők, mint ahogy a vásárolt tartályban vannak elültetve. Ültesd ki a palántákat úgy, hogy a gyökérgolyó teteje 5-7 centivel a talajszint alatt legyen. A mélyre ültetés nagyobb, kiterjedtebb gyökérrendszerre ösztönzi a paradicsomot.

hirdetes

4. hiba: Következetlen öntözés

A paradicsomnövények akkor gyarapodnak, ha hetente körülbelül 2-3 cm vizet kapnak. Ha a csapadék nem biztosítja a szükséges nedvességet, pótold kézi öntözéssel, áztatótömlővel vagy csepegtető öntözéssel. Ne locsold összevissza, rendszer nélkül, próbáld meg tartani a heti 2-3 cm vizet és az azonos időben történő locsolást.

5. hiba: Felső öntözést alkalmazol a paradicsomnál

A paradicsomnövények öntözése során kerüld a víz levelekre való fröccsenését. Ehelyett öntözőpálcával, hosszú nyakú öntözőkannával vagy áztatótömlővel juttasd a vizet a növény tövéhez. Ez a közvetlenül a gyökerekhez való öntözési módszer segít elriasztani a lombozat betegségeit, különösen azokat, amelyek a talajból kifröccsennek. 

6. hiba: Nem rakod karóra a paradicsomot

Az erős karóra növesztett paradicsom használhatóbb gyümölcsöt hoz, mint az, amelyik a földön terpeszkedik, ugyanis kártevők és betegségek sújtják a talajon élő paradicsomnövényeket. Ültetéskor süllyessz karót vagy paradicsomkalitkát a talajba a növény közelében. 

7. hiba: A paradicsom palánták túl közel vannak ültetve egymáshoz

A paradicsomnövények akkor fejlődnek a legjobban, ha egymástól legalább 90 cm távolságra ültetik. A növények közötti bőséges hely lehetővé teszi a könnyű légáramlást, ami elengedhetetlen a lombozat gyors kiszárításához eső vagy reggeli harmat után, ugyanis a gyorsan száradó lombozat kevésbé hajlamos a betegségeknek.

8. hiba: Évről évre ugyanarra a helyre ülteted a paradicsomot

Ne termessz paradicsomot minden évben ugyanazon a helyen. Sok kártevő és betegség életben maradhat a talajban egyik évről a másikra, és megsínyli az új termés. A szakértők 3 éves vetésforgó kialakítását javasolják a paradicsom és közeli rokonaik – paprika , burgonya és padlizsán – esetében.
Egy másik nagyszerű módja a talaj által terjesztett betegségek korlátozásának, ha a szezon végén eltávolítjuk az összes paradicsomnövény törmeléket, különösen, ha a paradicsomot betegségek fertőzték meg. Csökkentheted annak esélyét, hogy a betegség a következő szezonban újra felbukkanjon, ha alapos tisztítást végzel.

9. hiba: A paradicsom betakarításának elhanyagolása

A meleg időben gyorsan beérik, majd hamar rohadnak is a paradicsomok. A rothadt gyümölcsök kórokozókat hordoznak, amelyek átterjedhetnek a közeli növényekre, és problémákat okozhatnak a következő vegetációs időszakban. Amikor a paradicsom elkezd érni, tervezd meg a napi betakarítást. Vigyél két aratóvödröt a kertbe – egyet az érett, egyet pedig a rothadt gyümölcsnek. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

izoméria

a szerves vegyületek molekuláit felépítő atomok többféle módon kapcsolódhatnak egymáshoz,... Tovább

lóbab (Vicia fába L.)

a pillangósok családjához tartozik. 100-110 cm mélyre lehatoló gyökérzete 50-60 cm-re terjed... Tovább

Tovább a lexikonra
Paradicsom