.../2006. (...) FVM rendelet a szõlõ szaporítóanyagok elõállításáról, minõsítésérõl és forgalomba hozataláról

.../2006. (...) FVM rendelet a szõlõ szaporítóanyagok elõállításáról, minõsítésérõl és forgalomba hozataláról


A növényfajták állami elismerésérõl, valamint a szaporítóanyagok elõállításáról és forgalomba hozataláról szóló 2003. évi LII. törvény 30. §-a (2) bekezdésének c), e) és f) pontjában, valamint a növényvédelemrõl szóló 2000. évi XXXV. törvény 65. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következõket rendelem el:


Általános rendelkezések

1. §

A rendelet célja, hogy a biológiai alapok fejlesztése és szervezett fenntartása útján továbbszaporításra és köztermesztésbe a felhasználói igényeknek megfelelõ, gazdaságosan termeszthetõ, a minõségi igényeket kielégítõ szõlõfajták és azok klónjainak jó minõségû, egészséges szaporítóanyaga kerüljön.

2. §

(1) Az e rendeletben foglaltakat

a) a szõlõ (Vitis L.) nemzetség fajai, fajhibridjei, bor-, csemege- és alany fajtái és azok klónjai (a továbbiakban: szõlõ) szaporítóanyagára, valamint

b) a szõlõ szaporítóanyagot forgalomba hozatal céljából elõállító, illetve forgalomba hozó természetes és jogi személyekre, illetve jogi személyiséggel nem rendelkezõ gazdasági társaságokra

kell alkalmazni.

(2) A rendeletben foglaltaktól a harmadik országba szállítandó szõlõ szaporítóanyagok esetében az Intézet eltérést engedélyezhet.

(3) A géntechnológiával módosított szõlõfajták csak a külön jogszabályokban elõírt engedélyek megléte esetén szaporíthatók. A géntechnológiával módosított szõlõfajták forgalomba hozatala esetén a fajta megnevezése mellett a géntechnológiai módosítás tényét és módját is jelölni kell, a külön jogszabályban foglaltak szerint.

(4) A szõlõ szaporítóanyagok elõállításával, minõsítésével és forgalomba hozatalával kapcsolatban

a) a növényállományokra vonatkozó feltételeket az 1. számú melléklet,

b) a szaporítóanyagokra vonatkozó feltételeket a 2. számú melléklet,

c) a szõlõ szaporítóanyagok kötegelésére vonatkozó elõírásokat a 3. számú melléklet,

d) a szõlõ szaporítóanyagok jelölésére vonatkozó elõírásokat a 4. számú melléklet,

e) a szõlõ szaporítóanyagok felhasználáshoz és forgalomba hozatalhoz elõírt kísérõ okmány (származási igazolvány) követelményeit az 5. számú melléklet,

f) a kiindulási (prebázis) állományok létrehozására szolgáló növényeken vizsgálandó károsítókat a 6. számú melléklet,

g) a szõlõ certifikációs rendszerében vizsgálandó károsítókat a 7. számú melléklet,

h) a certifikált szõlõ szaporítóanyagok elõállításának és forgalomba hozatalának növény-egészségügyi ellenõrzésére és igazolására vonatkozó elõírásokat a 8. számú melléklet,

i) a szõlõ szaporítóanyagok mintavételére és vizsgálatára vonatkozó elõírásokat a 9. számú melléklet

tartalmazza.

3. §

(1) E rendelet alkalmazásában:

1. Szaporítóanyag:

a) ültetési anyagok:

- gyökeres szõlõvesszõ: gyökeres európai szõlõdugvány és gyökeres alany szõlõdugvány,

- gyökeres szõlõoltvány,

b) szaporító alapanyagok:

- szõlõvesszõk: egyéves elfásodott hajtások,

- zöldhajtások: éretlen, még el nem fásodott hajtások,

- oltásra elõkészített alany szõlõvesszõk,

- nemes oltóvesszõk,

- dugványiskolai szõlõvesszõk: gyökeres szõlõvesszõk elõállítására szánt szõlõvesszõ-részek vagy zöldhajtás-részek.

2. Gyökeres európai szõlõdugvány (gyökérnemes dugvány): a nemes szõlõvesszõ gyökereztetése, nevelése útján elõállított, meggyökeresedett és hajtást vagy vesszõt nevelt ültetési anyag, melyet filoxéra vonatkozásában immunis talajon gyökérnemes ültetvény létesítésének céljára termeltek.

3. Gyökeres alany szõlõdugvány: az alany szõlõvesszõ gyökereztetése, nevelése útján elõállított, meggyökeresedett és hajtást vagy vesszõt nevelt ültetési anyag, melyet alany ültetvény létesítése vagy gyökeres szõlõoltvány elõállítás céljára termeltek.

4. Gyökeres szõlõoltvány: a nemes szõlõvesszõ oltócsapjának az alanyvesszõre oltásából származó, összeforrott, meggyökeresedett és hajtást vagy vesszõt nevelt ültetési anyag, melynek gyökeresedett része alany fajta.

5. Alany szõlõvesszõ: az amerikai szõlõfajoknak és fajhibridjeinek egyéves, elfásodott szárrésze, melyet oltóvesszõként gyökeres szõlõoltvány, dugványvesszõként gyökeres alany szõlõdugvány elõállításának céljára termeltek.

6. Nemes szõlõvesszõ: az európai szõlõnek (Vitis vinifera) és fajhibridjeinek egyéves, elfásodott szárrésze, amelyet oltóvesszõként tõkeátoltás vagy gyökeres szõlõoltvány elõállításának céljára, dugványvesszõként gyökeres európai szõlõdugvány elõállításának céljára termeltek.

7. Szaporító alapanyag: nemes vagy alany szõlõvesszõ, szaporításra alkalmas bármely növényi rész (pl. hajtás, vesszõ, oltórügy, rügydugvány, merisztéma, sejt) amelyet ültetési anyag elõállítás céljára termelnek.

8. Szaporításra engedélyezett klón: államilag elismert fajta regisztrálásra bejelentett, az Országos Mezõgazdasági Minõsítõ Intézet (a továbbiakban: Intézet) vizsgálata alatt álló klónjelöltje, amelynek szaporítását az Intézet engedélyezte.

9. Fajtajelölt: az Intézethez állami elismerés céljából bejelentett, vizsgálat alatt álló fajta.

10. Klónjelölt: az Intézethez regisztráció céljából bejelentett, vizsgálat alatt álló klón.

11. Szaporítás célját szolgáló növényállományok: olyan ültetvények, növényállományok, szõlõiskolák, amelyek szõlõ továbbszaporítását szolgálják.

12. Kategória (származásfokozat): a szaporítás célját szolgáló növényállomány, illetve szaporítóanyag minõségét, genetikai értékét, növény-egészségügyi állapotát meghatározó tulajdonságokon alapuló származásfokozat, amely a szaporítás és minõségcsökkenés sorrendjében lehet prebázis, bázis, certifikált (tanúsított) és standard fokozatú, attól függõen, hogy az ültetvényt milyen kategóriájú ültetési anyag felhasználásával létesítették, illetve a szaporító alapanyag milyen kategóriájú és növény-egészségügyi állapotú ültetvénybõl származik, az ültetési anyagot pedig milyen kategóriájú szaporító alapanyag felhasználásával állították elõ.
(...)

Csatolt dokumentumok:
A jogszabály-tervezet teljes szövege (PDF)


--------------------------------------------------------------------------------

Indokolás

a) A döntési javaslat fõ tartalmi elemei

A tervezett miniszteri rendelet célja a vegetatív szõlõ szaporítóanyagok forgalmazásáról szóló 68/193/EGK irányelvet módosító 2005/43/EK irányelvnek való hazai megfelelés.

b) A kezdeményezésnek a Kormányprogramhoz, a 100 lépés programhoz való viszonya:

A tervezet a kormányprogramban foglaltakhoz közvetlenül nem kapcsolódik.

c) A kezdeményezés indokai:

A vegetatív szõlõ szaporítóanyagok forgalmazásáról szóló 68/193/EGK irányelvet a szõlõ szaporítóanyagok elõállításáról, minõsítésérõl és forgalomba hozataláról szóló 90/2004. (V. 18.) FVM rendelet ültette át a magyar jogba.

Az Európai Bizottság a vegetatív szõlõ-szaporítóanyagok forgalmazásáról szóló 68/193/EGK irányelvet az Európai Unió Hivatalos Lapjában 2005. június 24-én megjelent 2005/43/EK irányelvvel módosította. A 2005/43/EK irányelv átültetési határideje 2006. július 31-én lejárt, aminek következtében tagállami kötelezettségszegési eljárás van folyamatban Magyarország ellen, ezért az irányelv átültetése nem tûr további késlekedést. A kötelezettségszegési eljárásra figyelemmel a rendelet kiadása nem várhatja be a folyamatban lévõ szervezeti átalakulásokat, ezért az új szervezeti struktúra kialakulását követõen kerülhet sor a rendelet ezirányú módosítására.

A jogharmonizációs célú jogalkotási kényszer mellett célszerû a rendelet hatályba lépése óta az alkalmazás során szerzett tapasztalatok figyelembe vételével néhány további kisebb módosítás átvezetése is. Az említett kisebb módosítások egyrészt fogalmi, illetve szóhasználati pontosításokat, másrészt az Országos Mezõgazdasági Minõsítõ Intézet, valamint a növényvédelmi szolgálatok ellenõrzési feladatainak részletesebb, szabatosabb megfogalmazását jelentik. Mivel megváltoznak a rendelet mellékletei is, ezért a mellékletekre való hivatkozásokat is következetesen át kellett vezetni a tervezeten.

Figyelemmel arra, hogy a fenti két okból szükséges módosítások a 90/2004. (V. 18.) FVM rendelet rendelkezéseinek több mint felét érintenék, új rendelet kiadása szükséges.

d) Várható gazdasági, szakmai, társadalmi, költségvetési hatások:

A tervezett rendelet össztársadalmi szinten számottevõ hatásokkal valószínûsíthetõen nem jár.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
arborétumok télen

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Az arborétumok nemcsak tavasszal vagy ősszel nyújtanak maradandó élményt. Télen különleges hangulat lengi be őket, a hóval borított tájak pedig egyedülálló látványt...

Agyaggolyók

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók – vagy más néven LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate) – a kertészkedés és növénygondozás világában az egyik legnépszerűbb talajhelyettesítők...

Karácsonyi cserepes virágok

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

A karácsonyi cserepes virágok nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem melegséggel és életörömmel töltik meg otthonunkat az ünnepek idején. A karácsonyhoz szorosan kapcsolódnak...

Mikulásvirág gondozása

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, hiszen élénkpiros (vagy néha rózsaszín, fehér) fellevelei igazi karácsonyi hangulatot...

Téli borsó vetése

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése izgalmas kertészeti projekt, amely lehetővé teszi, hogy a természet ritmusát követve már tavasszal az elsők között szüretelj friss, zsenge borsószemeket....

legszebb orchidea fajták

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Az orchidea fajták nemcsak különleges szépségükkel, hanem eleganciájukkal is lenyűgöznek, így tökéletes ajándékot jelentenek bármilyen alkalomra – különösen az...

Öreg karácsonyi kaktusz

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) sok háztartás kedvence, különösen a téli ünnepek alatt, amikor gyönyörű virágait bontja. Az idő azonban a növényekre is hatással van, és...

talajforgatás

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...

vágott karácsonyfa

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...

Ehető karácsonyi dekorációs ötletek

Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre

Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...

Hogyan nevelj amarilliszt

Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás

Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...

Fenyőfa vásár kisokos

Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén

A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...