Szőlő és cseresznyeparadicsomok
Habár nem érdemes kifejezetten ezért kisméretű paradicsomokat vásárolni, könnyedén és kényelmesen félre tehetsz belőlük néhányat, ha rád marad egy adag belőlük. A lényeg az, hogy ne nagy bevásárlóközpontokban és egyéb olyan helyeken vedd őket, amelyek messziről szállított készletet árulnak. Ha van néhány jó minőségű szőlő vagy cseresznyeparadicsomod, akkor mosd le őket alaposan, majd helyezd őket egy tiszta törlőrongyra, míg a héjuk meg nem szárad.
Ezután tedd paradicsomaidat egy alaposan megtisztított tepsire (amiről nem gurulnak le), és helyezd azt a fagyasztóba, míg a paradicsomok meg nem fagynak. Ügyelj rá, hogy ne érjenek egymáshoz, különben összefagynak majd. Hogy a zöld szármaradékokat a fagyasztás előtt vagy után szeded le róluk, az teljesen mindegy (csak ne felejtsd el leszedni őket, mielőtt felhasználnád a paradicsomokat). Ezután egy tölcsérrel vagy kanállal helyezd át a fagyott paradicsomokat egy fagyasztható tárolóba (lehetőleg befőttesüvegbe), ami légmentesen zárható. Használhatsz műanyag tárolókat is, de ügyelj rá, hogy BPA-mentesek legyenek.
A fagyasztott paradicsomokat ki sem kell olvasztani, mielőtt megfőznéd őket, csak ne felejtsd el leszedni róluk a maradék leveleket. Ha lassan szeretnéd kiolvasztani őket, akkor helyezd paradicsomaidat a hűtőbe egy éjszakára. Még akár légmentesen zárható zacskókban is tárolhatod őket a fagyasztóban, ami egy sokkal helytakarékosabb megoldás lehet. Ügyelj rá, hogy már megfagyottan helyezd őket a választott tárolóba (üveg, zacskó, stb.), különben összefagynak majd benne.
Beefsteak paradicsomok
A fent leírt módszert nagyobb paradicsomaid fagyasztására is alkalmazhatod, csak éppen előbb el kell távolítanod a belsejüket. Az, hogy ezután meghámozod és kisebb darabokra vágod-e őket, már rajtad áll. Persze tartsd észben, hogy a felolvasztott paradicsomok puhábbak lesznek, mint mielőtt lefagyasztottad őket, de egy-két recepthez még így is jók lehetnek. Mindenképpen több dolgod lesz velük, ha szeretnéd felhasználható hozzávalókként visszanyerni őket a fagyasztóból.
Ha van hozzá erőd, és türelmed, akkor méretesebb friss paradicsomaidat meghámozva, feldarabolva, kimagozva fagyaszd le. Egy összetettebb módszer némi concassé készítése, amihez először is blansolnod kell a terméseket. Ehhez először főzd őket forró vízben 30 másodpercig, majd rögtön helyezd őket jéghideg vízbe. Miután lehűlnek, könnyedén eltávolíthatod róluk a héjukat. Ezután nyomd ki belőlük a magjaikat és a levüket, hogy kevesebb víz maradjon bennük, ami ronthat a minőségükön a kiolvasztáskor.
Ez lényegesen jobb textúrát eredményez majd. Mielőtt lefagyasztanád a blansolt paradicsomokat, vágd őket akkora darabokra, amekkorákban fel tervezed használni őket (kicsire, nagyra – rajtad áll). Na persze, ha már veszed a fáradtságot, hogy blansold, meghámozd, kifacsard és feldarabold paradicsomaidat, akkor ezzel az erővel másféleképpen is tartósíthatod terméseidet.