A későbbi, az alakító metszést követő, úgynevezett termőkori metszésnek az a célja, hogy a bogyókat a főágon vagy annak közelében neveljük. A termőkori metszés abból áll, hogy a főszáron a harmadik elágazódás felett folyamatosan képződő másodrendű elágazásokat 15-20 cm-re visszatörjük. Az alsó ágakat (a „szoknyát”) a rajtuk fejlődött termések leszedése után tőből eltávolítjuk. A terhelés szabályozásával fenntarthatjuk a termő paprika növekedésének enyhe vegetatív súlyát.
A jó minőségű termések érdekében elengedhetetlen a megfelelő lombtömeg megválasztása! A metszéssel nem a növény leveleit kell eltávolítani – azzal asszimilál a növény –, az oldalhajtásokat, a kacsokat, az újabb virágok, termések kialakulását kell megakadályozni. Ha egyszálasra indítottuk a paprikanövényünket, a későbbiekben átalakíthatjuk kétszálasra vagy a kétszálasat háromszálasra egy felső helyzetű oldalelágazódás továbbfuttatásával. Ha azonban a növényállomány túl sűrűnek bizonyul, termesztés közben is indokolt lehet egy-egy elindított ág eltávolítása.
Előfordul, hogy a növekedés gyengébb. Ez esetben szükség lehet az első elágazásban képződött termés eltávolítására, annak érdekében, hogy a főszár növekedése kedvező legyen. Általánosan érvényes szabály! A paprikán mindig maradjon megkötött, félig fejlett bogyó, amely visszafogja a túl buja növekedést. A rosszul termékenyült, lila, görbült, foltos és napégett bogyókat a szedések alkalmával minél korábban távolítsuk el!